Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yeni bir ilaç kokteyli, koronavirüs hastalarının yoğun bakıma girme ihtimalini dört kat azaltıyor

Yeni bir ilaç kokteyli, koronavirüs hastalarının yoğun bakıma girme ihtimalini dört kat azaltıyor

Pazartesi, 29 Kasım, 2021 - 11:45
Yoğun bakımda yatan bir koronavirüs hastası (AFP)

Hindistan’da bir grup araştırmacı, yeni bir ilaç kokteylinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastalarının yoğun bakıma girme olasılığını dört kat azalttığını öne sürdü.

Daily Mail gazetesine göre, Newcastle Üniversitesi eski rektör yardımcısı Christopher Edwards tarafından yapılan araştırma, Yeni Delhi’deki hastanelere başvuran 80 koronavirüs hastası üzerinde yürütüldü.

Koronavirüsün tedavisi için onay verilen ilk ilaç olan Deksametazon ile kalp yetmezliği ilacı Spironolakton’un kombinasyonunun daha iyi sonuçlar verdiği görüldü.

Hastaların yarısına sadece Deksametazon, diğer yarısına Deksametazon ve Spironolakton karışımı verildi.

Araştırmacılar, karışımı alan hastaların yüzde 5,4’ünün şiddetli virüs semptomlarıyla yoğun bakıma kabul edildiğini, sadece Deksametazon alanlarda ise bu oranın yüzde 19,6’ya çıktığını gördü.

Çalışma ekibi, bu yeni tedavinin, virüsün kendisini hedef almak yerine, virüsün vücut üzerindeki etkisini ‘durdurarak’ işe yaradığına dikkat çekti.

Yeni çalışma Frontiers in Endocrinology dergisinde yayınlandı.


Editörün Seçimi

Multimedya