Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır ordusundan ‘ülkeyi istikrarsızlaştırmaya yönelik komplolara’ karşı koyma sözü

Mısır ordusundan ‘ülkeyi istikrarsızlaştırmaya yönelik komplolara’ karşı koyma sözü

Pazartesi, 29 Kasım, 2021 - 12:15
Mısır Savunma Bakanı, parlamentonun üst ve alt kanadından üyelerden oluşan bir heyetle bir araya geldi (Mısır Askeri Sözcülüğü)

Mısır ordusunun yüksek rütbeli komutanları ve askeri yetkililer, parlamentonun üst kanadı Temsilciler Meclisi ve alt kanadı Halk Meclisi’nden üyelerinden oluşan heyete, ‘uluslararası ve bölgesel değişiklikler ışığında Mısır’ın ulusal güvenliğini yönelik tehditlere’ değinerek ‘ülkenin güvenliğini istikrarsızlaştırmaya yönelik komplolara’ karşı koyma sözü verdiler.

Mısır’dan yapılan açıklamada, Mısır Savunma Bakanı Muhammed Zeki’nin, parlamentonun üst ve alt kanadından üyelerden oluşan bir heyeti kabul ettiği ve görüşmeye Genelkurmay Başkanı Usame Rüşdi Asker’in yanı sıra Mısır ordusundan bazı komutanlarla askeri yetkililerin de katıldığı belirtildi. Açıklamaya göre görüşme, ‘uluslararası ve bölgesel değişiklikler çerçevesinde Mısır’ın ulusal güvenliğine yönelik tehditlerin gözden geçirilmesi’ ile ilgiliydi.

Açıklamada, görüşme sırasında Askeri İstihbarat Başkanı’nın ‘mevcut durumu, Mısır ulusal güvenliğinin karşı karşıya olduğu zorlukları ve Mısır Silahlı Kuvvetleri’nin ülkenin şuan tanık olduğu güvenlik istikrarını bozmaya yönelik tüm planlara karşı mücadele çabalarını gözden geçirdiği’ belirtildi.

Açıklamaya göre Temsilciler Meclisi Savunma ve Ulusal Güvenlik Komitesi Başkanı Tümgeneral Ahmed el-Avadi, Mısır Silahlı Kuvvetleri’ne çeşitli alanlarda özveri ve samimiyetle Mısır'ın ve büyük halkının yararına gösterdikleri çabalardan dolayı teşekkürlerini sunarken Halk Meclisi Savunma ve Ulusal Güvenlik Komitesi Başkanı Usame Muntasir, Mısır Silahlı Kuvvetleri’nin ülkenin güvenliği ve istikrarına fayda sağlayan tüm konulara ve alanlara etkin katılımını takdir ettiklerini belirtti.

Öte yandan Mısır Savunma Bakanı, ‘yerel, bölgesel ve uluslararası düzeylerdeki tüm gelişmeleri ve ortaya çıkan meseleleri takip etmek için Temsilciler Meclisi ve Halk Meclisi üyelerinin, Mısır halkının tüm kesimlerinin temsilcileri olarak ulusal güvenliğin temel direklerini desteklemek amacıyla üstlendikleri rolü destekleyecek şekilde iletişimin devamlılığının’ önemine dikkati çekti. Mısırlı Bakan, Silahlı Kuvvetlerin Mısır'ın güvenliği ve istikrarını bozmaya yeltenebilecek herkesi caydırmaya hazır olduğunu da vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya