Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fas Kralı, Filistinliler ve İsrailliler arasındaki güveni yeniden inşa etmeye çağırdı

Fas Kralı, Filistinliler ve İsrailliler arasındaki güveni yeniden inşa etmeye çağırdı

Fas’ın davanın adaleti konusundaki tutumunun ‘şartlı veya tesadüfi olmadığını’ söyledi.
Salı, 30 Kasım, 2021 - 12:30
Fas Kralı 6. Muhammed

Fas Kralı 6. Muhammed, Filistin-İsrail sorununa iki devletli çözüm çerçevesinde bir sonuca varılması için iki taraf arasındaki güvenin yeniden tesis edilmesi ve bu yönde çalışılması çağrısında bulundu. Kral, Fas’ın iki tarafın müzakere masasına dönmesi için uygun koşulları sağlama çabalarını sürdüreceğini de belirtti.

Kral 6. Muhammed, Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü münasebetiyle Filistin Halkının Vazgeçilmez Haklarının Kullanılması Komitesi Başkanı Şeyh Niang’a hitaben yazdığı bir mektupta, “Filistin meselesinin iki devletli çözüm çerçevesinde çözüme kavuşturulması ufkunda tarafları yeniden müzakere masasına oturtmak için yoğun ve etkili bir diplomatik çabanın başlatılması çağrısını yeniliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Fas Kralı, mektupta uluslararası toplumu da iki tarafın güven temellerini oluşturmasına yardımcı olmaya ve barış sürecini engelleyen uygulamalardan kaçınmaya çağırırken, Filistin ve İsrail tarafları arasındaki doğrudan müzakerelerin durdurulmasının üzerinden yedi yıl geçtiğini hatırlattı.

Fas Kralı, “Bu, uluslararası toplumun arzuladığı çözüm için yatırım yapılabilecek taraflar arasındaki güvenin buharlaştığı bir dönemdir” diyerek, Ortadoğu’da barış sürecinin ulaştığı çıkmazın uluslararası topluma ağır bir yük ve büyük sorumluluk yüklediğini vurguladı.

‘Bunun için uygun koşullar sağlandıktan sonra iki taraf arasındaki güveni yeniden tesis etmek için çalışmak gerektiğini’ belirten Fas Kralı 6. Muhammed, “Fas, pozisyonundan ve kendisini tüm aktif uluslararası partiler ve güçlerle bir araya getiren seçkin ilişkilerden yararlanarak, müzakere masasına dönme yolunda uygun koşulları sağlamak için çabalarını sürdürecektir.

6. Muhammed, “Barış fırsatlarını yok eden, şiddeti ve nefreti körükleyen tek taraflı uygulamalar devam ederse, niyet ne kadar samimi olursa olsun hiçbir çaba başarılı olmayacaktır” dedi. Aynı şekilde Krallığın, Ortadoğu’daki çatışmanın çekirdeğini oluşturan Filistin davasının adaleti konusundaki kararlı tutumuna bir kez daha dikkati çekti.

Kral 6. Muhammed, Fas’ın bu katı tutumunun tesadüfi olmadığını ve kısır siyasi tartışmalar veya teklifler çerçevesine girmediğini söylerken, Fas’ın tavrının ‘Faslıların vicdanında olan inançtan, ayrıca ciddi ve hedefe sahip bir diplomatik çaba, adil Filistin davası ve Kudüs davası yararına somut saha çalışmasıyla desteklenen kesin bir inançtan’ kaynaklandığını ifade etti.

Fas Kralı ayrıca, ‘Kudüs’ün Arap ve İslam kimliğini, yasal, tarihi ve demografik statüsünü ve tek tanrılı dinlerin takipçilerine yönelik açıklığını’ kardeşlik, sevgi ve barış çerçevesinde koruma çağrısında bulundu. Kudüs Komitesi Başkanı olarak, bu kutsal şehrin özel ve eşsiz statüsünü korumak için mümkün olan her türlü çabayı göstermeye kişisel olarak hevesli olduğunu kaydetti.

Yıllarca süren bölünmeden sonra hala bocalayan Filistin uzlaşısı ile ilgili olarak Kral 6. Muhammed, Filistinli kardeşlere, aidiyetleri ne olursa olsun, anlaşmazlıklarını bir kenara bırakıp asil Filistin ulusal projesine hizmet etmek için uzlaşıyı hızlandırma çağrısını yineledi.

Fas Kralı, Devlet Başkanı Mahmud Abbas başkanlığındaki Filistin Ulusal Yönetimi’ne de Filistin halkının özgürlük, bağımsızlık, birlik ve refah özlemlerini gerçekleştirme çabalarında tam desteğini ifade etti.


Editörün Seçimi

Multimedya