Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sudan’lı ünlü siyasi Süleyman bir ay sonra serbest bırakıldı

Sudan’lı ünlü siyasi Süleyman bir ay sonra serbest bırakıldı

Salı, 30 Kasım, 2021 - 12:30
Muhammed el-Faki Süleyman (Arşiv)

Sudan’daki askeri darbe sonrası gözaltına alınan siyasi Muhammed el-Faki Süleyman bir ay sonra serbest bırakıldı.

Şarku’l Avsat’ın Reuters haber ajansından aktardığına göre Batılı ülkeler geçtiğimiz ay Sudan ordusunun iktidara darbe yapmasını kınamış, ekonomik kriz ile mücadele eden Sudan’a yapılacak yardımı durdurmuştu.

Darbe, orduya karşı yapılan gösterilerden ve açıklamalardan sonra ordu ve siviller arasındaki ortaklık formülünden vazgeçilmesine neden oldu.

Egemenlik Konseyi’nin yetkileri tartışılıyor

Ordu, gözaltındaki tüm siyasileri serbest bırakma sözü vermişti. 12 Kasım tarihinde Başbakan Abdullah Hamduk yeniden iktidara geldi.

Hamduk görevine geri döndü ancak eski Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir’in devrilmesinden bu yana yönetimin tamamen sivillere verilmesini isteyen gruplar protestolar düzenledi. 25 Ekim darbesinden bu yana onlarca protestocu hayatını kaybetti.

Muhammed el-Faki, 12 Kasım anlaşmasının ardından serbest bırakılan bir dizi politikacıdan biri oldu. 12 Kasım anlaşması, henüz kurulmamış teknokrat hükümetin başkanının Hamduk olmasını öngörüyor.

Faki, 2019’da Beşir’in devrilmesinden bu yana orduyla iktidarı paylaşan sivil koalisyonun bir üyesiydi aynı zamanda Egemenlik Konseyi’nin bir üyesi ve Beşir’in rejimini dağıtmakla görevli komite başkanıydı. Diğer komite başkanı Vecdi Salih ise halen göz altında.

Darbenin ardından komitelerin bazı üyeleri ve direniş komiteleri ile Sudan Meslek Odaları Birliği’ne (SPA) üye onlarca kişi göz altına alındı. Hamduk hakkında yapılan anlaşmasının göz altına alınan kişiler için de geçerli olduğunun söyleniyor. Ancak serbest bırakılanların sayısı açıklanmadı.

Faki, darbeden önceki haftalarda orduyla tartışan politikacılardan biriydi.


Editörün Seçimi

Multimedya