Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BM, Mısır'ın kadınların güçlendirilmesine dair çabalarını tebrik etti

BM, Mısır'ın kadınların güçlendirilmesine dair çabalarını tebrik etti

Başbakan, BM Eşitlik Kurumu Direktörü ile işbirliği hakkında görüşme yaptı
Salı, 30 Kasım, 2021 - 13:15
Mısır Başbakanı, Kahire'de BM Cinsiyet Eşitliği ve Kadınların Güçlendirilmesi Birimi İcra Direktörü ve Kahire'deki ofis temsilcisini kabul etti (Mısır hükümeti)

Mısır Başbakanı Mustafa Medbuli ve Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlendirilmesi Birimi Genel Sekreter Yardımcısı ve İcra Direktörü Dr. Sima Bahous, Mısır ile uluslararası kuruluş arasındaki çalışma alanlarında çeşitli düzeylerde iş birliği mekanizmalarını güçlendirme üzerine görüşme yaptılar.

Madbuli dün akşam Kahire'de Planlama ve Ekonomik Kalkınma Bakanı Hale es-Said ve BM Cinsiyet Eşitliği ve Kadınların Güçlendirilmesi Ofisi Mısır temsilcisi Christine Arab’ın bulunduğu görüşmede Bahous'u kabul etti.

Mısır hükümetinden yapılan açıklamada, Dr. Bahous’un, Mısır'daki kadınların durumunun, siyasi liderliğin desteği sayesinde  çok iyi olduğunu ifade ederek, kadınların güçlendirilmesi alanında elde ettiği başarılardan dolayı Mısır'a teşekkür ettiği aktarıldı. Bu bağlamda, kadınlara yönelik sürekli desteği ve her düzeyde güçlendirme çabalarından dolayı Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'ye teşekkür ederek, Mısır'ın bu alandaki daimi çabalarının, aynı zamanda BM Kadın Yürütme Konseyi ve Kadının Statüsü Komitesi üyeliğini de kazanmasıyla taçlandırıldığına işaret etti.

Medbuli de buna karşılık BM yetkilisini, “BM Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlendirilmesi Birimi'nin yönetici direktörü olarak bu kurumun başında sizi görmekten gurur duyuyoruz" diyerek, kuruma sağlayacağı değere duyduğu güveni ifade etti ve yeni pozisyonunu kutladı.

Medbuli kadınların parlamentodaki sandalyelerin yüzde 25'ine ulaşan temsilini artırmaya yönelik anayasal değişiklikleri ve Cumhurbaşkanının kadınları savcılık ve Danıştaya atama kararına ek olarak, vali, bakan yardımcıları pozisyonlarına atanması ve üniversite eğitimi alan kızların sayılarının arttırılmasına yönelik çalışmaları inceledi.

Medbuli ayrıca, devletin, özellikle boşanmış kadınlar, dullar gibi en muhtaç gruplar için kadınları ekonomik olarak güçlendirmeye yönelik başlattığı girişimlere, proje kurmalarına yardımcı olacak destek araçlarına ve kredi finansmanına kolay erişimlerine değindi. Bu karar, Cumhurbaşkanı'nın kadınları savcılık ve Danıştay'a atama ve kızların üniversite eğitimine kayıt oranlarını artırma kararına ek olarak verilen bir karar.

Planlama Bakanı Hale es-Said, hükümetin, kadınların banka ve diğer yönetim kurullarına katılımının artırılması, kadınların işgücü piyasasına katılımını artırmak için kreşler ve çocuk bakım merkezlerinin kurulmasını genişletmek ve kadın sağlığını arttırmaya yönelik çeşitli girişimler başlatmak için çalıştığını söyledi. Ayrıca, bir dizi küçük proje aracılığıyla kadınlara bir milyon iş fırsatı sağlamak ve Ulusal Yönetim ve Sürdürülebilir Kalkınma Enstitüsü ve Ulusal Eğitim Akademisi aracılığıyla kadınlara eğitim ve nitelik sağlamak için şu anda çalışmaların devam ettiğini de sözlerine ekledi.


Editörün Seçimi

Multimedya