Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya, Omikron varyantına karşı aşıların üçüncü dozunu uyguluyor

Libya, Omikron varyantına karşı aşıların üçüncü dozunu uyguluyor

Çarşamba, 1 Aralık, 2021 - 08:45
Libya'nın başkenti Trablus merkezli Ulusal Hastalık Kontrol Merkezinin (NCDC) Müdürü Haydar el-Salih 29 Kasım tarihinde basın toplantısı düzenledi. (Merkez)

Libyalı sağlık yetkilileri, koronavirüse bağlı epidemiyolojik durum istikrara kavuşmasına rağmen ülke genelinde artan endişeler doğrultusunda, ilk olarak Güney Afrika'da ortaya çıkan Kovid-19’un Omikron varyantına karşı bir dizi ihtiyati tedbir kararı aldı.

Libya'nın başkenti Trablus merkezli Ulusal Hastalık Kontrol Merkezi (NCDC) yönetimi yaptığı açıklamada, salgını kontrol altına almak için bir yandan birçok şehirde aşı kampanyaları devam ederken diğer yandan da sağlık personeli ve hemşirelerin öncülüğünde toplumdaki üç gruba üçüncü bir güçlendirici aşı dozu (rapel) verileceğini bildirdi.

NCDC Müdürü Haydar el-Salih, koronavirüse karşı ikinci doz aşısını almalarının üzerinden 6 ay geçmiş olanların, öncelikli grupların, tüm sağlık sektörü çalışanlarının, 50 yaş ve üzeri kişilerin ve buna ek olarak Primer İmmün Yetmezlikler (bağışıklık sistemi yetmezlikleri) ve kronik hastalıkları bulunanların üçüncü dozlarının Sinopharm veya Pfizer aşısı olabileceğini belirtti.

Hamile kadınların en az üç hafta arayla iki doz Pfizer aşısı olmasına karar verildiğine dikkat çeken Salih, Sinovac için ise altı aydan az bir sürede, aynı aşıdan ikinci doz uygulanacağını açıkladı.

NCDC Müdürü, ilk doz Sinovac aşısı olmasının üzerinden en az 6 ay geçmiş olanlara 2 doz Sinopharm aşısı verilmesini önerdi.

Libya’da son 24 saatte 600 yeni vaka tespit edildi. Ülkede salgının başlangıcından bu yana kaydedilen toplam vaka sayısı 373 bine ulaşırken 344 bin kişi sağlığına kavuştu. Virüse bağlı ölümlerin sayısı ise 5 bin 456 olarak açıklandı.

NCDC’den yapılan açıklamada, Akakuş Petrol İşletmeleri Şirketi ve Trablus Sağlık Hizmetleri İdaresi ile koordineli olarak, Libya'nın güneyindeki Ubari bölgesindeki el-Şarara petrol sahası çalışanlarını da kapsayan Kovid-19'a karşı aşı kampanyasının son gününe gelindiği bildirildi.

NCDC Koronavirüs ile Mücadele Bilimsel Komitesi, koronavirüsün yeni varyantı Omikron ile ilgili öneriler yayınladı. Bunlar arasında Omikron varyantının tespit edildiği ülkelere giriş-çıkışların askıya alınması, söz konusu ülkelerden gelen yolcuların 48 saat önce yapılmış negatif PCR testinin istenmesi ve karantina süresi boyunca temastan kaçınmak için 10 günlük bir ev karantinasına tabii tutulması yer alıyor.

Uluslararası Sağlık Kontrol Ofisi yaptığı açıklamada ayrıca virüsün mutasyona uğramış varyantının ortaya çıktığı ülkeler ve tüm limanlarda yapılması gerekenlere ilişkin de haftalık güncelleme yapılmasını önerdi.

Sağlık kaynakları, Libya'daki yetkilileri yeni varyanta karşı önlem almaya çağırarak Sahra Çölü üzerinden kaçak yollarla Libya'ya giren yasa dışı göçmenler nedeniyle virüsün ülkeye kolayca bulaştığını vurguladı.

Libya Sağlık Bakanı Dr. Ali el-Zanati, Yardımcı Tıp Meslekleri Genel Birliği Başkanı ve başkan yardımcıları ile sağlık sigortasının etkinleştirilmesi ve maaşlarının iyileştirilmesi hakkında görüştü.


Editörün Seçimi

Multimedya