Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BAE, İran’a heyet göndermeyi planlıyor

BAE, İran’a heyet göndermeyi planlıyor

Çarşamba, 1 Aralık, 2021 - 08:45
BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed Al Nahyan.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed Al Nahyan, İran Dışişleri Bakanı Emir Abdullahiyan ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde ikili ilişkiler, ortak iş birliği alanları ve iki ülkenin ortak çıkarlarına ulaşmak amacıyla izlenecek yollarını ele aldı.

WAM haber ajansına göre BAE Devlet Başkanı Diplomasi Danışmanı Enver Karkaş, ülkesinin Tahran ile ilişkileri iyileştirme çabaları kapsamında İran’a yakın zamanda bir heyet göndereceğini ve Abu Dabi'nin Körfez’deki müttefiklerini son gelişmelerden haberdar edeceğini söyledi.

Karkaş, BAE heyetinin İran’a ne zaman gideceğine ilişkin bir soruya verdiği yanıtta “Ne kadar yakın olursa o kadar iyi. İranlılar, Körfez ile köprüleri yeniden inşa etme ile ilgili takdir görüyor. Olumlu bir bakış açısına sahibiz” dedi.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bakıri 24 Kasım’da BAE’yi ziyaret ederek Enver Karkaş ve Devlet Bakanı Halife Şahin el-Marar ile ikili ilişkileri görüşmüştü.

Bakıri ve Karkaş buluşmasında ortak çıkarlar çerçevesinde iyi komşuluk ve karşılıklı saygı temeline dayalı olarak ilişkilerin güçlendirilmesi görüşüldü. Ayrıca bölgede daha fazla istikrar ve refah sağlamak ve iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkileri geliştirmek için çalışmanın öneminin yanı sıra bölgesel ve uluslararası gelişmeler de gündeme geldi.


Karkaş’tan Fransa açıklaması

Diğer yandan Karkaş dün, Frans Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un 3 Aralık’da Dubai’yi ziyaret ederek önemli anlaşmalar imzalayacağı bilgisini verdi.

Reuters’a göre Karkaş, Abu Dabi'nin Fransız yapımı Rafale savaş uçağı alıp almayacağına ilişkin bir soruyu şöyle yanıtladı:

“Cumhurbaşkanı’nın Noel hediyesini mahvetmek istemiyorum. Bu mükemmel ilişki kapsamında çeşitli anlaşmalar imzalanacak. Cumhurbaşkanı’nın ziyaretinden sonra ilişkiler çeşitli alanlarda daha da genişleyecek.”

Lübnanlıların ülkelerine seyahat etmelerini engelleme konusunda da açıklamalarda bulunan Karkaş, Beyrut ile Arap Körfezi ülkeleri arasındaki diplomatik anlaşmazlığın, Lübnanlıların ülkelerine gitmelerini engellemeyeceğini söyledi. “Abu Dabi, Lübnan'a insani desteğini sürdürecek. Lübnan vatandaşlarının ülkelerinde devam eden siyasi ve ekonomik kriz nedeniyle daha fazla acı çekmesini istemiyor” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya