Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Trump'ın Biden ile çıkacağı canlı yayın öncesi testi pozitif çıktı

Trump'ın Biden ile çıkacağı canlı yayın öncesi testi pozitif çıktı

Perşembe, 2 Aralık, 2021 - 09:15
Eylül 2020’deki Donald Trump ve Joe Biden arasındaki ilk canlı yayın tartışması (Reuters)

Eski Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü Mark Meadows, Donald Trump’ın geçtiğimiz yıl Demokrat rakibi Joe Biden ile bir araya geldiği ilk canlı yayın tartışmasından üç gün önce Kovid-19 testi olduğunu ve testin pozitif çıktığını açıkladı. Trump’a yapılan ikinci testte ise sonuç negatif çıkmıştı.

İkinci testi negatif çıkan Trump, gösterdiği ciddi semptomlar nedeniyle Joe Biden ile tartışmasından bir hafta sonra hastanede tedavi altına alındı.

The Guardian, Eski Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü Mark Meadows’un Beyaz Saray’da geçirdiği zamanları anlattığı ‘Başkanların Başkanı (The Chief’s Chief)’ isimli kitabı hakkında hazırladığı raporda Trump’ın sağlığı hakkında bilgilere yer verdi.

The Guardian’a göre Trump’ın 29 Eylül 2020’deki Biden ile görüşmesinden 3 gün önce yaptırdığı test pozitif çıkmıştı. Ancak tartışmaya hazırlanan Trump, gösterdiği semptomları soğuk algınlığı göstergesi olarak kabul etti.

Meadows, Trump’ın 26 Eylül’de Pensilvanya’da canlı yayında başkanlık tartışmasına katılmak için Beyaz Saray’dan ayrıldığında Kovid-19 testi sonucunun pozitif olduğunu açıkladı.

Virüsün Trump’a Amy Connie Barret’tan bulaştığı iddia edildi. Beyaz Saray’da Barret’ın Yüksek Mahkeme’ye atanmasının kutlandığı gün konukların maske takmadığı fotoğraflar yayınlanmıştı.

Meadows, Trump’ın Beyaz Saray doktoruna olduğu ilk muayenede Kovid-19’a yakalandığını ve test sonucunda “Başkanın bir yere gitmesine engel olun” dediğini ancak çok geç kaldığını söyledi.

Meadows, Trump’ın test sonucu pozitif çıktıktan sonra uçağa bindiğini, ikinci kez test olduktan sonra Kovid-19 sonucunun negatif çıktığını belirtti.

Trump buna rağmen canlı yayın tartışmasına ve üç gün sonra yapılması planlanan mitinge katıldı.

Trump ve Biden arasındaki tartışmayı organize eden kişiler, tarafların tartışmaya geç kaldığını ve dolayısıyla Kovid-19 testi olamadıklarını açıkladı.

Ancak Trump, tartışmayı organize eden kişileri ve Biden’ı pozitif çıkan test hakkında bilgilendirmedi. Meadows, pozitif çıkan testin ardından Trump’ın ‘insanları paniğe sürüklememek’ istediğini belirtti.

Meadows’un iddialarını reddeden Trump, “Biden ile gerçekleştirdiğimiz ilk tartışmadan önce veya tartışma sırasında virüse yakalandığım haberi asılsızdır. Hatta tartışmanın öncesinde yaptırdığım test sonucunda negatif olduğumu öğrendim” dedi.

Ancak tartışmadan bir hafta sonra Trump hastaneye kaldırıldı ve Twitter üzerinden yaptığı açıklamada kendisinin ve eşi Melanie Trump’ın Kovid-19’a yakalandığını açıkladı.

Trump, hastanede üç gün kalmıştı ve kısa sürede virüsü atlatmıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya