Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı: Mevcut önlemler bireyi ve toplumu korumak için yeterli

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı: Mevcut önlemler bireyi ve toplumu korumak için yeterli

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı açıklamasını ülke genelinde ilk Omikron varyantı kaydedildikten sonra yaptı.
Perşembe, 2 Aralık, 2021 - 07:15
Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, mevcut aşamada, iki doz veya güçlendirici doz uygulanması gerektiğini vurguladı (SPA)

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) mutasyona uğramış türü Omikron varyantına ilişkin ön bilgilerin, diğer varyantlardan farklı olmadığını ve ilk olarak Hindistan’da görülen Delta varyantından yüzde 30 daha yaygın olduğunu belirtti.

Ayrıca, küresel endişe ve takibin, Omikron varyant seviyeleri hakkındaki eksik bilimsel bilgilerden kaynaklandığı da açıklandı.

Sağlık Bakanlığı, koronavirüse karşı ikinci doz aşı olmaları üzerinden 6 ay geçmiş olanların mevcut aşamada iki doz veya güçlendirici (rapel) dozlarını tamamlamaları gerektiğini vurguladı.

Bakanlık ayrıca tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 varyantlarıyla başa çıkmanın en iyi yolunun aşı yaptırarak bağışıklığı tamamlamak olduğunu ayrıca aşıların etkinliğini arttırmak için rapel dozların yapılması gerektiğini de belirtti.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Muhammed el-Abdulali Çarşamba günü düzenlenen olağanüstü bir basın toplantısında koronavirüs ile ilgili gelişmeler hakkında, endişe verici olarak sınıflandırılan Omikron varyantının 21’den fazla ülkede görüldüğünü belirtti.

Abdulali ayrıca, virüsü enfekte edenlerin varyantlar olduğunu ve çok sayıda varyantların meydana geldiğini ve bunun epidemiyolojik modellerinde bir değişikliğe yol açtığı durumlar olduğunu belirterek bu üç epidemiyolojik modelin en önemlisinin virüsün yayılma hızındaki artış veya hastalığın şiddeti veya aşının yanıtında veyahut etkinliğinde bir azalma olduğunu açıkladı.

Abdulali, Suudi Arabistan’ın, ülke genelinde epidemiyolojik durumu her şeyden önce takip etmek için sağlam ve kalıcı adımlar olduğunu, tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi ve salgın hastalıklarla baş etme becerisine ve deneyime sahip olduğunu vurguladı.

Öte yandan Abdulali, Kuzey Afrika’dan gelen bir yolcuda, koronavirüsün mutasyona uğrayan varyantı Omikron ’un tespit edildiğini ve Omikron varyantı tespit edilen yolcu ve temas halinde olduğu kişilerin karantinaya alındığını açıklayarak, onaylanan protokollere göre gerekli tüm tedbirlerin alındığını da belirtti.

İlk kez Güney Afrika'da görülen Omikron varyantına karşı nasıl korunacağına ilişkin Abdulali şunları söyledi: “Aşıyı iki doz veya rapel dozla tamamlayarak, kapalı alanlarda maske takarak, elleri düzenli olarak yıkayıp sterilize ederek kendimizi söz konusu varyanttan korumalıyız. Ayrıca yolcuların gerekli seyahat şartlarına uymaları gerekiyor.”

Önleyici tedbirlerin ilgili yetkili makamlarla sürekli değerlendirmeye tabi tutulduğunu belirten Abdulali, mevcut prosedürlerin bireyi ve toplumu korumak için yeterli olduğuna da dikkat çekti.

Abdulali ister pandemi ister Kovid-19, isterse de virüse bağlı varyantlar olsun, bunlarla ilgili söylentilerin ve yanlış bilgilerin ardına düşmeye karşı uyararak, doğru bilgiyi almak için güvenilir ve şeffaf resmi platformların varlığını vurguladı.

Sağlık Bakanlığına göre, varyantlar düşük bağışıklama oranlarının, aşılanmamış insanlar arasında virüsün yayılmasının artması ve virüsün şeklinin ve diziliminin değişmesi sonucu ortaya çıkar.

Sağlık Bakanlığı aynı zamanda, yeni bir varyantın ortaya çıkmasının ilginç veya endişe verici olmadığını ve orijinal virüs kadar yetenekli olabileceğini ya da mutasyona uğrayanların virüsün şiddetli semptomları, hızlı yayılması ve aşıya yanıt vermemesi ile daha tehlikeli olacağını bildirdi.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanı Fahd el-Celacil yaptığı açıklamada, Krallığın koronavirüsü ve değişiklikleri karşısında dünyanın tanık olduğu gelişmeleri dikkatle takip ettiğini vurgulayarak, “Kovid-19 ve varyantlarıyla mücadele etmek için her seviyede hazırlığı artırıyoruz. Herkesin aşılarını tamamlayarak ve ihtiyati tedbirlere bağlı kalarak güvenliğine dikkat etmesini umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Suudi Arabistan’ın tüm bölgelerde yer alan 587’den fazla aşı merkezi aracılığıyla şimdiye kadar 47 milyon 465 dozdan fazla Kovid-19 aşısı yapıldı.

Son verilere göre, tek doz aşı yaptıranların sayısı ülkedeki vatandaşların yüzde 69,6’sıne denk gelen 24 milyon 625 kişiye ulaşırken, iki doz aşı yaptıranların sayısı nüfusun yüzde 63,6’sına denk gelen 22 milyon 481’den fazla kişiye ulaştı.

Sağlık Bakanlığı ayrıca, son 24 saat içerisinde 34 kişide daha koronavirüs tespit edildiğini ve ülkedeki toplam vaka sayısının 549 bin 786’ya yükseldiğini bildirdi.

Bakanlığa göre, 26’sı son bir günde olmak üzere şu ana kadar 538 bin 939 kişi iyileşti.

Ayrıca son 24 saatte 1 kişinin hayatını kaybetmesiyle toplam can kaybı 8 bin 837’ye yükseldi.

Yoğun bakımda tedavi gören kritik hasta sayısı 39’a ulaştı.


Editörün Seçimi

Multimedya