Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kuzey Kore lideri: Gelecek yıl çok büyük bir mücadele vermemiz gerekiyor

Kuzey Kore lideri: Gelecek yıl çok büyük bir mücadele vermemiz gerekiyor

Perşembe, 2 Aralık, 2021 - 11:15
Kuzey Kore lideri Kim Jong-un (EPA)

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, ülkesinin savunma, tarım ve inşaat gibi alanlarda ilerleme kaydetmeye devam etmek için gelecek yıl ‘çok büyük bir mücadeleye’ hazırlanması gerektiğini söyledi.

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA’ya göre Kim, İşçi Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu toplantısında, ülke hala ekonomik zorluklarla karşı karşıya olsa da, partinin politika hedeflerini tutturmada ve bu yılın başlarında açıkladığı beş yıllık ekonomik planı uygulamada başarılı olduğunu dile getirdi.

Kim toplantıda yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı;

“Devlet ekonomisinin istikrarlı yönetimi ve tarım ve inşaat sektörlerinde elde edilen büyük başarıların kanıtladığı gibi, siyaset, ekonomi, kültür ve ulusal savunma dahil olmak üzere genel devlet işlerinde olumlu değişikliklerin yapılması çok cesaret verici. Önümüzdeki yıl önemli olacak çünkü bu yıl olduğu gibi çok büyük bir mücadele vermemiz gerekiyor.” 

Kim, planıyla ekonomiyi ve güç kaynağını artırmaya çalıştı.

Ancak Birleşmiş Milletler (BM) kurumları, gıda ve elektrik kıtlığının devam ettiğini, Kuzey Kore’nin nükleer ve füze programları nedeniyle uygulanan yaptırımlar ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle durumun daha da kötüleştiğini bildirdi.

Şu ana kadar herhangi bir vaka bildirmeyen Kuzey Kore, salgını kontrol etmek veya önlemek için sınırlarını kapattı, yurt içi seyahat kısıtlamaları ve diğer önlemleri uyguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya