Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD'nin yeni İsrail Büyükelçisi Nides, Kudüs'te yaşamaya karar verdi

ABD'nin yeni İsrail Büyükelçisi Nides, Kudüs'te yaşamaya karar verdi

Perşembe, 2 Aralık, 2021 - 08:45
Thomas R. Nides. (AP)

ABD'nin yeni İsrail büyükelçisi Thomas Nides, ülkesinin büyükelçilerinin Herzliya kentindeki Büyükelçiler Mahallesi'ndeki evini kullanmayacağını ve Batı Kudüs'teki bir eve taşınacağını açıkladı.

Tel Aviv’den diplomatik kaynaklar, ABD Dışişleri Bakanlığı temsilcilerinin güvenlik ihtiyaçlarına uygun bir ev bulmak için altı aydır çalışmalar yürüttüğün akardı. Henüz gerekli özelliklere sahip bir ev bulunamadığını belirten kaynaklar Nides’in İsrail’e gidişinin gecikmesinin de nedenin bu olduğunu kaydetti.

Nides geçtiğimiz pazartesi günü, uygun bir ev bulunana kadar geçici olarak Herzilya’da yaşamak üzere İsrail’e gitti. Batı Kudüs'te başbakanlık ikametgahı ile devlet başkanı ofisi arasında bulunan Belçika Konsolosu’nun evinin kiralanabileceği ya da satın alınabileceği belirtiliyor.

Nides, İsrail’e varmasının ardından Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bugün ABD Büyükelçisi olarak İsrail’e iniş yapmak benim için unutulmaz bir an” ifadelerini kullandı. Nides, İsrail’e vardıktan sonra koronavirüs (Kovid-19) salgını yönergeleri uyarınca karantinaya girdi. Yeni Büyükelçi’nin karantinadan çıktıktan sonra yetkililerle görüşmeye başlaması bekleniyor.

ABD’nin İsrail Büyükelçiliği’nin internet sitesinde yayınlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Büyükelçi Thomas Nides, lider olarak seçkin bir geçmişe sahip. Hem politika yapıcı hem de sorumlu bir görevli olarak hükümette kapsamlı deneyime sahiptir. Kamu ve özel sektördeki yerel ve uluslararası alanda kapsamlı katılımı, onu ABD'nin İsrail’deki büyükelçisi olmaya nitelikli bir isim yapıyor.”

Nides, ABD Başkanı Joe Biden ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile yakınlığıyla biliniyor. Nides Biden ve Blinken’ı 2010 ve 2013 yılları arasında ABD Yönetim ve Kaynaklardan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı olarak görev yaptığı, eski Başkan Barack Obama döneminden beri tanıyor. Nides, Biden'ın resmi olarak göreve başlamasının ardından bu yılın başlarında görevine son verilen Büyükelçi David Friedman'ın yerini aldı. Büyükelçiliğin Tel Aviv'den Kudüs'e taşınması sürecini yöneten Friedman, Kudüs'teki ABD Konsolosluğu'nda yaşamayı tercih etmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya