Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BM Genel Kurulu, ‘Filistin, Kudüs ve Golan’ başlıklı üç karar tasarısını onayladı

BM Genel Kurulu, ‘Filistin, Kudüs ve Golan’ başlıklı üç karar tasarısını onayladı

Perşembe, 2 Aralık, 2021 - 12:00
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, BM Genel Kurulu’na hitap ediyor (Reuters-Arşiv)

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, Filistin meselesi, Golan Tepeleri ve Kudüs şehri ile ilgili üç karar tasarısını oy birliğiyle kabul etti.

‘Kudüs’ başlıklı karar tasarısına 129 üye lehte oy verdi, 11 üye karşı çıktı ve 31 üye çekimser kaldı.

Mısır tarafından sunulan tasarıda, şehrin karakterini değiştirmek için atılan her türlü adımın yasadışı olduğu ve durdurulması gerektiği vurgulandı.

Kudüs şehri sorununa kapsamlı, adil ve kalıcı bir çözüm bulunması gerektiği, bunu yaparken Filistin ve İsrail’in hak ve meşru endişelerinin dikkate alınması gerektiği ifade edildi.

Tasarıda ayrıca, şehirdeki tarihi ve yasal statükonun korunması ihtiyacı ifade edilerek, özellikle dini açıdan hassas bölgelerde provokasyonun durdurulması çağrısında bulunuldu.‘Filistin Sorununun Barışçıl Çözümü’ başlıklı karar tasarına 148 ülke lehte oy kullandı, 9 ülke karşı çıktı ve 14 ülke çekimser kaldı.

Tasarıda, Ortadoğu’da barış ve istikrarı sağlamak için kapsamlı, adil ve kalıcı bir barışa varılması çağrısı yinelendi.  İsrail’e de, işgal altındaki Filistin topraklarındaki tüm tek taraflı eylemleri durdurması yönünde çağrıda bulunuldu.

Son olarak ‘Suriye Golan Tepeleri’ başlık karar tasarısına 94 ülke lehte, 8 ülke aleyhte ve 69 ülke ise çekimser oy kullandı.

Mısır’ın sunduğu tasarıda, İsrail’in Golan’da devam eden işgalinin bölgede adil, kalıcı ve kapsamlı bir barışın sağlanmasına engel teşkil ettiğine vurgu yapıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya