Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fransa’nın Gaullist Sağ kesimi, cumhurbaşkanı adayını seçti

Fransa’nın Gaullist Sağ kesimi, cumhurbaşkanı adayını seçti

Perşembe, 2 Aralık, 2021 - 09:00
Eric Ciotti, Michel Barnier, Valeria Pecresse, Phillipe Juvin, Xavier Bertran (AFP)

Fransa’nın önde gelen sağ partisi Cumhuriyetçiler, adaylarının ikinci tura çıkmasına izin verilmesi ve cumhurbaşkanlığı adaylarını seçmek için sandığa gitti.

Cumhuriyetçiler, Gaullist hareketinin mirasçısı ve yaklaşık 60 yıl boyunca hükümetin en önde gelen partilerinden.

İlk turdan yaklaşık 4 ay önce, kamuoyunda yapılan araştırmalar sonucuna göre Cumhuriyetçiler seçimlerde geride kalacak. Aday olacak kişinin 2017’de son aşamaya kadar gelen iki adayın arkasında kalacağı düşünülüyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve aşırı sağ lider Marine Le Pen’in karşısında Eric Zemmour cumhurbaşkanlığı için aday olduğunu açıkladı.

Yüzde 40’ının yeni üye olduğu yaklaşık 140 bin seçmen, sonuçları önümüzdeki Cumartesi günü açıklanacak ön elemelerde oy kullanacak. Beş aday başa baş rekabet ediyor.

Beş adayın isimleri şöyle: Brexit’in eski Avrupa Müzakerecisi Michel Barnier, Yukarı Fransa ve Paris Başkanı Xavier Bertran, Paris Başkanı Valeria Pecresse, Alpes-Maritimes bölgesi başkanı Eric Ciotti ve Paris’teki bir hastanede acil servis başkanlığı yapan Phillipe Juvin.

Cumhuriyetçiler, elektronik anketin ilk turundan dört saat sonra, saat 11:00’da (GMT) yüzde 25,4 oranında oy aldı.

İkinci oturumun Cuma ve Cumartesi günlerinde yapılması bekleniyor.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığına göre Salı günü resmi kampanya sona ermeden önce adayla bir programda bir araya geldiler. Adaylar, Eric Zemmour’un aynı gün aday gösterilmesiyle kampanyalarının hedef alındığını düşündüklerini belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya