Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Nefesler tutuldu: F1'de sıradaki durak Suudi Arabistan

Nefesler tutuldu: F1'de sıradaki durak Suudi Arabistan

Perşembe, 2 Aralık, 2021 - 10:30

Motor sporları tutkunlarının gözleri, Formula 1 Suudi Arabistan GP’sinin ilk turunun yarın düzenleneceği Cidde'ye çevrilmiş durumda.

Formula 1 Suudi Arabistan GP’sinde yer alacak takımlar dün Suudi Arabistan’ın batısındaki Cidde’deki Korniş Pisti’nde düzenlenecek yarış için geri sayıma başladı. Yapımı sadece sekiz ayda tamamlanan ve Formula 1 tarihinde en hızlı hazır hale getirilen pist, mümkün olan en yüksek hızlarda yarışa başlamak ve yarış sırasındaki heyecanı artırmak adına sürücüler için birçok önemli avantaja sahip. Pist aynı zamanda en iyi sağlık ve güvenlik standartlarına göre inşa edildi.

Formula 1 pistlerinin dünyaca ünlü Alman tasarımcısı Hermann Tilke tarafından tasarlanan pist, Formula 1 tarihinde ilk kez kullanılan birçok özelliğe sahip. Tilke, pist sürücülerin mümkün olan en yüksek hızda yarışa başlaması için en yüksek motivasyonu sağlarken heyecan seviyesini de artırıyor.

Mekke Valisi ve Kral Selman’ın Danışmanı Prens Halid el Faysal dün, Formula 1 yarışı başlamadan önce yapılan son hazırlıkları denetledi. Suudi Arabistan Otomobil ve Motosiklet Federasyonu Başkanı Prens Halid bin Sultan el-Faysal’ın tesis hakkında yaptığı açıklamayı dinledi.

Prens Halid bin Sultan açıklamasında Suudi Arabistan’ın, Spor Bakanlığı ve Suudi Arabistan Otomobil ve Motosiklet Federasyonu tarafından temsil edilen Formula 1 ev sahipliği yapmak için hazırlıkların tamamlandığını belirterek yarışmanın ülkede düzenlenecek en büyük etkinliklerden biri olduğunu vurguladı. Pistin başlangıç ve bitiş noktasına dikkat çeken Prens Halid bin Sultan, Suudi Arabistan Krallığı’nın bu büyük spor etkinliğine ev sahipliği yapan 23 ülke arasında yer almasından duyduğu gururu ifade etti.

Suudi Arabistan Krallığı’nın büyük spor etkinlikleri için önemli bir konum haline geldiğine işaret eden Sultan, etkinliğin başarılı olması için sürekli takipte bulunan Mekke Valisi’ne de teşekkürlerini iletti.

Pistte yarışın en iyi şekilde takip edilmesine olanak sağlayan yedi tribün bulunuyor. Ünlü Korniş yolu pist boyunca genişletilerek çocuklar ve yetişkinler için adeta bir açık hava eğlencesi alanı haline getirildi. Alanda yeni yürüyüş parkurları, bisiklet yolları ve çocuk oyun alanlarının yanı sıra restoranlar, umumi tuvaletler ve otoparkın yanı sıra sosyal faaliyetlerin gerçekleştirilebileceği birçok mekan yer alınıyor.

Yarışın dört kez dünya şampiyonu Lewis Hamilton ile Hollanda'dan ilk şampiyonluğunu kazanmayı hayal eden sürücü Max Verstappen arasında kıyasıya bir rekabete sahne olması bekleniyor.

Suudi Arabistan GP’sine katılan taraflar, hafta sonu boyunca dünyanın en parlak yıldızlarının yer alacağı gece konserlerinin tadını çıkaracak. Justin Bieber, ASAP Rocky, David Guetta, Jason Derulo, Tiesto, Muhammed Hamaki ve DJ Snake yarış için sahne alacak isimler arasında yer alıyor.

Cidde’deki pistin yapımında 50 şirketten 3 bin müteahhit ve 300’ü aşkın mühendis yer aldı. Ayrıca 37 bin ton asfalt, 600 bin ton çimento, 30 bin metreküp yapı taşı ve bin 500 ampul kullanılan piste bin 900’ün üzerinde ağaç dikildi.


Editörün Seçimi

Multimedya