Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail, dünya güçlerini İran ile nükleer müzakereleri derhal durdurmaya çağırdı

İsrail, dünya güçlerini İran ile nükleer müzakereleri derhal durdurmaya çağırdı

Perşembe, 2 Aralık, 2021 - 14:15
İsrail Başbakanı Naftali Bennett (Reuters)

İsrail, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA), İran’ın gelişmiş santrifüjlerle uranyumu yüzde 20 saflıkta zenginleştirme sürecine başladığını bildirmesine atıfta bulunarak, dünya güçlerini İran ile nükleer müzakereleri derhal durdurmaya çağırdı.

Başbakan Naftali Bennett, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile yaptığı görüşmede, “İran bir müzakere yöntemi olarak nükleer şantaj uyguluyor. Dünya güçleri buna müzakereleri derhal durdurarak ve katı adımlar atarak yanıt vermelidir” dedi.

UAEA, Çarşamba günü üye ülkelere sunduğu bir raporda, İran’ın söz konusu tesiste 166 gelişmiş IR6 santrifüj zinciri ile uranyumu yüzde 20 saflığa kadar zenginleştirme sürecini başlattığını ifade etti.

Raporda, “UAEA tesiste doğrulama faaliyetlerinin sıklığını artırmaya karar verdi ve İran da kabul etti. Bu faaliyetlerin uygulanmasını kolaylaştırmak için pratik düzenlemeler konusunda İran ile istişarelere devam edilecek” denildi.


Editörün Seçimi

Multimedya