Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yemen ordusu, Useylan’da Husi darbecilerin ikmal hatlarını kesti

Yemen ordusu, Useylan’da Husi darbecilerin ikmal hatlarını kesti

Perşembe, 2 Aralık, 2021 - 11:15
Yemen güçleri, Marib'deki savaş cepheleri yönünde Arap Koalisyon’a bağlı güçlere katılıyor (AFP)

Yemen ordusu güçleri, Husi milislerin Eylül ayında girdiği yerleri geri almak amacıyla dün şafak vakti başlayan askeri operasyon sırasında, Şabva vilayetine bağlı Useylan ve Ayn ilçeleri cephesinde Husi milislerin ikmal hatlarını kesti. Useylan ile Aan arasındaki geniş alanları kontrol altına alan ordu, Useylan ile Harib ilçesini birbirine bağlayan yolu atış kontrolüne tâbi tuttu. Diğer yandan Genelkurmay Başkanı Korgeneral Sağir bin Aziz, ordu güçlerinin Arap Koalisyonu’nun desteğiyle Yemen'i İran varlığından ve yardımcısı darbeci Husi milislerden kurtarabileceğini vurguladı.

Askeri kaynakların ifade ettiğine göre Yemen Ulusal Ordusu dün şafak vaktinde Husi milislerin Useylan’ın batısındaki bölgelerine saldırdı. Halk direnişinin desteklediği ordu güçleri, saldırıyı el-Alem ve es-Safra tarafından olmak üzere iki eksende başlatarak bazı önemli noktaları kontrol altına almayı başardı.

Yemen Genelkurmay Başkanı Korgeneral Aziz, askeri bölge ve cephe komutanlarının da katıldığı kapsamlı toplantıya başkanlık ettiği sırada, Arap Koalisyonu’nun da samimi desteğiyle ordu ve halk direnişinin tüm Yemen topraklarını İran varlığından kurtarma yolunda denklemi değiştirebileceğini vurguladı. Arap Koalisyonu Destek ve İsnat Kuvvetleri Komutanı Yusuf eş-Şehrani’nin de katıldığı söz konusu toplantıda çeşitli cephelerdeki operasyonlar konuşuldu.

Resmi kaynakların bildirdiğine göre askeri operasyonlar ve sahadaki gelişmeler hakkında komutanlardan ayrıntılı bilgi edinen Genelkurmay Başkanı, Yemenlilerin bu savaş dolayısıyla döktüğü kana veya ödediği bedele aldırış etmediğini söylediği Husi milislerin Yemenlileri yoksulluğa, açlığa, göçe ve cehalet iterek hayatlarını cehenneme çevirdiğini vurguladı.

İran destekli bu terör çetesinin teşkil ettiği tehlikenin bugün yalnızca Yemen ile sınırlı kalmayıp bölgeye ve dünyaya yayıldığına işaret eden Genelkurmay Başkanı, İran'ın yıkıcı planlarının engellendiği çeşitli cephelerdeki ordu, direniş ve aşiret birliklerinin tarihi kahramanlıklarına övgüde bulundu.

Husi milislerin artık karada, denizde ve havada askeri yeteneklere sahip olduğu uyarısında bulunan Genelkurmay Başkanı, Yemenliler ve dünyanın bu çeteyle, terörist yetenekleriyle ve ulusötesi düzeydeki ırkçı ideolojisiyle mücadele etmekten başka seçeneği kalmadığını vurguladı. Aynı zamanda Arap Koalisyonu’nun Suudi Arabistan Krallığı öncülüğünde Yemen kuvvetlerine ve Yemen halkına çeşitli alanlarda sağladığı desteği takdir etti.


Editörün Seçimi

Multimedya