Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan’dan ‘Kral Selman Kentsel Mimarlık ve Şehircilik Tüzüğü’ etkinliği

Suudi Arabistan’dan ‘Kral Selman Kentsel Mimarlık ve Şehircilik Tüzüğü’ etkinliği

Perşembe, 2 Aralık, 2021 - 16:30
Kral Selman Kentsel Mimarlık ve Şehircilik Tüzüğü yeni bir inovasyon dönemi başlatıyor (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Mimarlık ve Tasarım Komisyonu, Riyad’daki Tuvaik Sarayı’nda düzenlenen özel bir törenle ‘Kral Selman Kentsel Mimarlık ve Şehircilik Tüzüğü’ girişimini başlattı.

Etkinliğe Kültür Bakan Yardımcısı Hamid bin Muhammed Fayez ve Mimarlık ve Tasarım Komisyonu İcra Kurulu Başkanı Sumaya es-Suleyman da dahil olmak üzere çok sayıda hükümet yetkilisi katıldı.


Bakan Yardımcısı Fayez burada yaptığı konuşmada, “Kral Selman Kentsel Mimarlık ve Şehircilik Tüzüğü, Kral Selman’ın Riyad Valisi olduğu dönemde şehre kendine özgü kentsel bir kimlik vermek için uyguladığı projelerin bir nevi kutlanması anlamında. Bu tüzük, yalnızca ‘Selmaniye’ mimari tarzının tüm boyutları, kültürel ve sosyal etkilerinin kapsamlı bir şekilde incelenmesi ve anlaşılmasının bir sonucu olarak ortaya çıktı” dedi.


Sumaya es-Suleyman ise, “Kral Selman Kentsel Mimarlık ve Şehircilik Tüzüğü, Kral Selman bin Abdulaziz’in Riyad şehrinin medeni ve mimari yüzünü, köklerimize, kültürümüze ve ulusal kimliğimize dayalı olarak çizme yürüyüşünden esinlenmiştir. Ülkedeki kültür sektörüne cömert destekleri için Kral Selman ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’a en derin teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.


Etkinlik kapsamında dört hafta boyunca halka açık olan sergi, başkentten uluslararası ve yerel ödüller kazanan birçok mimari ve rehabilitasyon projesini içeriyor.

Ziyaretçiler, Kral Selman’ın, şehrin otantik kimliğini korurken, aynı zamanda simge yapılarının çoğuna yansıyan yerel mimarideki vizyonu hakkında bilgi edinebilecek.

Girişim, Selmaniya mimarisini sağlamlaştırmayı, felsefe ve tasarım yaklaşımı açısından çeşitli değerlerde somutlaştırmayı hedefliyor.


Editörün Seçimi

Multimedya