Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fas zorunlu askerlik uygulamasını yeniden başlatıyor

Fas zorunlu askerlik uygulamasını yeniden başlatıyor

Cuma, 3 Aralık, 2021 - 10:45

Fas İçişleri Bakanı Abdulvefa Laftit yaptığı açıklamada, tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle iki yıl askıya alınan gençler için zorunlu askerlik hizmetinin yeniden başladığını duyurdu.

Şarku’l Avsat’ın bir nüshasını edindiği İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Aynı zamanda Kraliyet Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı ve Genelkurmay Başkanı olan Fas Kralı 6’ncı Muhammed'in talimatları doğrultusunda, bir sonraki grubun askere alınması için gerekli tedbirlerin uygulanması ve yeni grubun seçilmesi ve entegrasyonunu sağlayacak şekilde nüfus sayım sürecine hazırlanması kararı alındı.

İçişleri Bakanı, 16 Mayıs 2022'de 19-25 yaş arasında olup kanunun gerektirdiği askerlik şartlarını taşıyan gençleri bilgilendirdi. Dün İçişleri Bakanı'nın 13 Aralık 2021'den 10 Şubat 2022'ye kadar nüfus sayımının yapılması için ayrılan süreyi belirten bir kararı resmî gazetede yayımlandı.

Açıklamada, Sayıştay Başkanlığı’ndaki Merkez Komite'nin, askerlik kanunu ve uygulanması ile ilgili alınan hükümler uyarınca dün yaptığı toplantıda, vatandaşlar arasında eşitlik ilkesi dikkate alınarak ve taraflar arasında dengenin sağlanması amacıyla nüfus sayım formunu doldurmaya davet edilen kişi listelerinin sınırlandırıldığı belirtildi.

İçişleri Bakanı, nüfus sayımı bildirimini mahalli idari makamlardan şahsen veya aile üyelerinden biri vasıtasıyla alacak gençleri, 13 Aralık'tan itibaren www.tajnid.ma web sitesi üzerinden nüfus sayımı formunu doldurmaya çağırdı.

İçişleri Bakanı ayrıca, söz konusu yaş şartına uyan tüm gençlerin, sayım işleminin başladığı tarihten itibaren, askerlik için nüfus sayımı formunu doldurmaları için çağrılan listelerde isimlerinin görünüp görünmediğini aynı internet sitesi üzerinden kontrol edebileceklerini bildirdi.

Söz konusu açıklamada, nüfus sayımına çağrılmayan ve askerlik hizmetini yerine getirmek isteyen erkek ve kadınların 13 Aralık'tan itibaren nüfus sayımı formunu, söz konusu internet sitesi üzerinden otomatik olarak doldurabilecekleri de belirtildi.

Açıklamaya göre, aynı imkân, yurt dışında ikamet eden Fas toplumunun konsolosluk sicillerinde kayıtlı olan ve askerlik yapmak isteyen genç üyeleri için de sağlanıyor.

Yıllarca süren askerlik hizmeti ilk kez 1966 yılında Kraliyet kararnamesi ile düzenlendi. Ancak 1980'lerde Fas'ın yapısal reform politikası sonucunda yaşadığı ekonomik sıkıntıları nedeniyle askerlik hizmeti askıya alındı. Son olarak 2006 yılında Eski Fas Başbakanı İdris Jetu hükümetinde merhum Başbakan Abdurrahman el-Yusuf hükümeti ile bu yükümlülük geri döndü.

2018'de Parlamento, askerlik hizmetini yeniden yürürlüğe koyan yeni bir yasayı onayladı ve ilk parti 2019'da seçildi. Ancak dünya genelinde koronavirüs salgınının patlak vermesiyle yeni bir alay seçmek için dün nüfus sayımı yeniden başlamadan önce zorunlu askerlik hizmetini bir yıl süreyle askıya alındı.


Editörün Seçimi

Multimedya