Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Putin, Ukrayna’nın Türk SİHA’sı kullanmasını eleştirdi

Putin, Ukrayna’nın Türk SİHA’sı kullanmasını eleştirdi

Cumartesi, 4 Aralık, 2021 - 09:15
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin (AP)

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde Ukrayna ordusunun Türk yapımı silahlı insansız hava aracı (SİHA) kullanmasını eleştirdi.

Putin, Kiev’in geçtiğimiz Ekim ayında Rusya yanlısı ayrılıkçılara karşı Türk yapımı Bayraktar TB2 SİHA kullanmasını ‘provokasyon’ olarak nitelendirdi.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığına göre Putin, Kiev’in politikalarının tarafları zarara uğrattığını açıkladı. Putin, Kiev’in 2015 yılında Ukrayna’nın doğusundaki çatışmayı sona erdirmek için imzalanan Minsk Anlaşması’nı engellemek istediğini belirtti.

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre telefon görüşmesinde Putin, Kiev’in Ukrayna’nın doğusunda gerçekleştirdiği ‘düşmanca faaliyetlere yönelik her türlü girişimi’ terk etmesi gerektiğini açıkladı.

Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim hat safhalara ulaşırken Moskova olası bir saldırı için sınıra asker yollamakla suçlanıyor. Kremlin, iddiaları reddederken Kiev’i doğudaki ayrılıkçıları ‘askeri bir maceraya’ hazırlamakla suçluyor.

Ukrayna, Rus üretimi D-30 obüsüne karşı Ekim ayının sonunda Türk yapımı Bayraktar TB2 SİHA’larını ülkenin doğusundaki ayrılıkçılara karşı kullandığını açıklamıştı. Rusya’nın yanı sıra Ukrayna’nın doğusundaki çatışmalara arabuluculuk eden Fransa ve Almanya Ukrayna’nın bu hamlesini eleştirmişti.

Ukrayna, 2014 yılından bu yana doğusunda 13 bin kişinin ölümüne neden olan çatışmalarda Rusya yanlısı ayrılıkçılar ile mücadele ediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya