Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan koronavirüse karşı aşıda güçlendirici dozu onayladı

Suudi Arabistan koronavirüse karşı aşıda güçlendirici dozu onayladı

Suudi Arabistan’da 6 milyon öğrenci pazar günü okullarına dönüyor.
Cumartesi, 4 Aralık, 2021 - 10:15

Suudi Arabistan, koronavirüse karşı ikinci doz aşı olmasının üzerinden en az 8 geçmiş olan, 18 yaş ve üzeri kişilerin kamusal ve özel tesislerde etkinliklere katılabilmeleri, ulaşım araçlarını kullanabilmeleri ve Tawakkalna uygulamasında durumlarının ‘bağışık’ olarak görünmeye devam edebilmesi için Kovid-19 aşısının güçlendirici dozunu onayladı.

Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı'ndan resmî bir kaynak, daha önce duyurulan bağışıklama gerekliliğine ve sağlık yetkilileri tarafından gündeme getirilen, toplumun üyeleri arasındaki bağışıklık seviyesini artırmak ve koronavirüsün, özellikle mutasyona uğramış varyantlarının yayılmasını önlemek için Kovid-19 aşılarının güçlendirici (rapel) dozlarının alınmasının önemine dikkat çekti.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiler göre söz konusu kaynak, ikinci doz aşının üzerinden 6 ay geçmesinin ardından antikor seviyelerinde düşüş yaşanması olasılığına dikkat çekti. Rapel dozların güvenliği, etkinliği ve önemi konusunda kanıtlanmış çalışmalara işaret etti. Ayrıca önümüzdeki 1 Şubat'tan itibaren Tawakkalna uygulaması üzerinden aktivasyon kodu edinen, ikinci doz aşı alımı üzerinden en az 8 ay geçmiş olan 18 yaş ve üstü yaş grupların bağışıklığının da kabul edileceğini söyledi.

Aynı kaynak aşı durumunun -başlangıçta aşıdan muaf tutulan gruplar hariç olmak üzere- herhangi bir ekonomik, ticari, kültürel, spor veya turistik faaliyet ile bilimsel, sosyal veya eğlence etkinliğine gitmek için göz önünde bulundurulacağını bildirdi. İş veya denetleme amacıyla herhangi bir resmî veya özel tesiste, uçaklarda ve toplu taşımada bazı şartların aranacağını belirtti.

Kaynak halkın ülke genelinde kabul edilen tüm ihtiyati prosedürlere, önleyici tedbirlere ve protokollere uymaları gerektiğini vurgulayarak, epidemiyolojik durumdaki gelişmelere göre önleyici tedbirlerin yetkili makamlar tarafından sürekli değerlendirmeye tabi tutulduğuna dikkat çekti.


Okullara dönüş başlıyor

Suudi Arabistan’da 6 milyondan fazla öğrenci, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün zorluklarına rağmen pazar günü okula dönüyor. Ülke genelinde ikinci eğitim-öğretim dönemi hem yüz yüze hem de uzaktan başlayacak.

İkinci yarı yılda ortaokul ve lise öğrencileri, ihtiyati tedbirler doğrultusunda kayıtlı oldukları özel ve yabancı okullarda; ilkokul ve anaokulu öğrencileri da "Okulum" platformu ve "Anaokulum" platformu üzerinden eğitimlerine uzaktan devam edebilecek.

Suudi Arabistan Millî Eğitim Bakanlığı, eğitim dairelerini, ofislerini ve tüm devlet eğitim okullarını sağlık protokollerini ve tedbirlerini uygulamaya devam etmeye çağırdı. Ayrıca Sağlık Bakanlığı ve Halk Sağlığı Kurumu (Weqaya) tarafından kabul edilen ihtiyati tedbirler hakkında bilgilendirmeye devam ederken öğrencilerin söz konusu tedbirleri güvenlikleri, aileleri ve toplumları için eğitmeye devam etmelerini istedi.

Millî Eğitim Bakanlığı ayrıca eğitim öğretim sürecini ilk günden itibaren takip etmek, raporlar hazırlamak, performansı değerlendirmek, tüm devlet eğitim okullarında hükümet ve uygunluk durumuna göre öğretim sürecini izlemek amacıyla oluşturulan denetim bürolarına dikkat çekti. Eğitim bölümlerinin raporlarını görüştü.

Suudi Arabistan'da Kovid-19 ile ilgili tedbirleri almakla görevli komisyon, salgın hakkındaki gelişmeleri ve ulusal kuruluşların pandemi ile mücadeledeki çalışmalarını takip etmek, salgınla mücadele ve yayılmasını durdurmak adına koruyucu tedbirleri ve protokolleri uygulamak için sağlık bakanı Fehd el-Celacil başkanlığında ve 25 kamu üyesinin katılımıyla 283. toplantısını gerçekleştirdi.

Söz konusu toplantıda, yeni tip koronavirüsün mutasyona uğramış yeni türü Omikron varyantı ile ilgili gelişmeler, genetik dizilim incelemesi ve araştırmalar gözden geçirilerek mevcut durum değerlendirildi.

Komite, epidemiyolojik durumdaki gelişmelerle mücadele etmek için tüm tarafların çabalarını yoğunlaştırma ve herkesin onaylanmış önleyici tedbirleri uygulama taahhüdünü denetleme gereğini vurguladı.

Komite, ülke genelindeki herkesin bir an önce aşılarını tamamlamalarını ve salgın kapsamında uygulanan tüm ihtiyati ve önleyici tedbirlere uyması gerektiğinin yanı sıra Krallık dışından gelenlerin güvenliklerini korumak için karantina ve koronavirüs testlerinin zamanında yapılmasıyla ilgili talimatlara bağlılıklarının önemini vurguladı.


38 yeni vaka

Suudi Arabistan’da son 24 saat içerisinde 38 kişide daha yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edildi. Ülkedeki toplam vaka sayısı 549 bin 848’e yükseldi.

Ülke genelinde, son 24 saatte 24 hastanın daha iyileşmesiyle sağlığına kavuşanların sayısı 538 bin 990’a ulaştı.

Bir kişinin daha yaşamını yitirdiği ülkede toplam ölü sayısının 8 bin 840’a yükseldiği bildirildi.


Editörün Seçimi

Multimedya