Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Milano Tren İstasyonu, 'Banksy'nin Dünyası' sergisine ev sahipliği yapıyor

Milano Tren İstasyonu, 'Banksy'nin Dünyası' sergisine ev sahipliği yapıyor

Cumartesi, 4 Aralık, 2021 - 13:15
Milan Galerisi, esrarengiz İngiliz sokak sanatçısının eserlerinin gerçek boyutlu 130 kopyasını sergiliyor. (EPA)

Milano'nun devasa büyüklükteki merkez tren istasyonu, kimliğini bir sır olarak saklamayı başaran İngiliz sokak sanatçısı Banksy’nin duvar resimlerinin gerçek boyutlu reprodüksiyonlarını içeren "Banksy'nin Dünyası" konulu bir sanat sergisine dönüştürüldü.

Banksy'nin eserleri müzayedelerde rekorlar kırarken, kısmen hasar görmüş Balonlu Kız adlı eseri 4,25 milyon dolara alıcı buldu. Cuma günü açılacak olan sergi ile Banksy’nin sanatının herkes için erişilebilir olması amaçlanıyor.

Serginin küratörü Mano de Ros, AFP'ye verdiği demeçte şunları söyledi:

“Serginin ana fikri, insanların Banksy'nin çoğu tahrip edilen, çalınan eserlerini görmek için dünyayı dolaşmak zorunda kalmadan tümünü görebilmelerini sağlamak. Banksy'nin eserlerindeki boyalı duvarları, tuğlaları, betonu ve sokakları birebir yeniden oluşturduk. Resimleri bir grup genç grafiti sanatçısı ve öğrenci yaptı.”

Küratör açıklamasında ayrıca Banksy'nin çalışmasının provokasyon ve alay yoluyla, insani mesajlar içerdiğini vurguladı. Banksy'nin eserlerinin sergilenmesine izin verip vermediği sorusuna "Hayır, Banksy kendisinin düzenlemediği sergilere onay vermiyor. Ama herhangi bir şekilde de engellemiyor" cevabını verdi.

Bristollü sanatçının gizemli dünyasına ait 130 dan fazla duvar resmi aslına sadık bir şekilde yeniden oluşturularak 27 Şubat'a kadar tren istasyonunun duvarlarında sergilenecek.

Sergideki eserler arasında, molotof kokteyli şeklinde bir buket çiçek atan genç bir adamın resmedildiği "Flower Archer" gibi Banksy'nin en önde gelen ve ünlü eserleri yer alıyor. Daha evvel nadiren gösterilen ve en sevdiği hayvan olan farelerin olduğu resimleri de sergideki eserler arasında bulunuyor.

Sergi 2020’nin başındaki Kovid-19 salgınında takma dişlerini kaybedecek kadar hapşıran yaşlı bir kadının yanı sıra ve İngiltere'deki Reading hapishanesinden daktilosuyla kaçan, 1890’larda bu hapishanede yatan İrlandalı yazar Oscar Wilde'a atıfta bulunan 2021 yılına ait tabloları da içeriyor.


Editörün Seçimi

Multimedya