Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

VİDEO… Endonezya'da Semeru Yanardağı'nda patlama meydana geldi

VİDEO… Endonezya'da Semeru Yanardağı'nda patlama meydana geldi

Cumartesi, 4 Aralık, 2021 - 14:00
Semeru yanardağının çevresindeki evlere yaklaşan kül bulutlarını kaydeden videodan alınan bir fotoğraf (EPA)

Endonezya’nın Cava Adası’ndaki Semeru yanardağının patlaması bölge sakinleri arasında paniğe neden olurken, yetkililer yanardağın çevresindeki köylerin dumanlarla kaplandığını açıkladı.

Alman haber ajansı DPA’ya göre, yerel televizyon kanalları bölge sakinlerinin cep telefonları ile çektikleri videoları yayınladı. Yayınlanan videolarda, kül bulutları yaklaşırken, panik içine bağırarak kaçan köylüler görülüyordu.

Videolarda köylülerin “Allahu ekber” diye bağırdıkları da duyuluyordu.



Kompas TV kanalı, yanardağın sebep olduğu molozlar sebebiyle bir köprünün çöktüğünü ve birçok evin molozların altında kaldığını ancak herhangi bir yaralının olup olmadığına yönelik net bir bilginin olmadığını aktardı.

Lumajang bölgesi yetkilisi Thoriqul Haq, yanardağın dün akşamdan (Cuma) bu yana aktif olduğunu söyledi. Yetkili herhangi bir can kaybı veya yaralının bildirilmediğini açıkladı.

Semeru yanardağı geçen yıl Ekim ayından bu yana birkaç kez patlamış ve yüzlerce insan evlerinden kaçarak güvenli alanlara sığınmasına neden olmuştu.

Endonezya, deprem aktivitesi ile bilinen Pasifik Ateş Çemberi’ninde yer alıyor ve bölgede yaklaşık 128 aktif yanardağ bulunuyor.


Editörün Seçimi

Multimedya