Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Haniyye: Filistinli tutsaklar özgürlük güneşinin tadını çıkarmadıkça İsrailli 4 asker tutsak asla güneşi göremeyecek

Haniyye: Filistinli tutsaklar özgürlük güneşinin tadını çıkarmadıkça İsrailli 4 asker tutsak asla güneşi göremeyecek

Pazar, 5 Aralık, 2021 - 13:15
Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniyye (Reuters)

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniyye, "Gazze Şeridi'nde işgal ordusuna mensup direnişin kıskacındaki 4 asker tutsak, Filistinli tutsaklar özgürlük güneşinin tadını çıkarmadıkça asla güneşi göremeyecek" dedi.

İstanbul'da düzenlenen 12. Kudüs'ün Öncüleri Konferansı'nın açılışında yaptığı konuşmada Heniyye, "Tutsaklar konusu (Hamas) hareketinin ve direnişin önceliklerinin ve gündeminin en başında yer alıyor" dedi.

“Kurtuluşun ve Mescid-i Aksa'ya ve tüm Filistin'e ulaşmanın yolu silah namlusundan geçer, esirler ve şehitler işgalin ve terörünün kurbanlarıdır” diyen Hamas Siyasi Büro Başkanı, şehitlerin vatanlarını savunmak için gösterdikleri kahramanlıklara dikkat çekti.

Haniyye'nin açıklaması, Hamas’ın siyasi bir bedel karşılığında değil, ayrı bir takas anlaşmasıyla hareket etmekten yana olması bağlamında geldi.

İsrail, bazı mahkumları serbest bırakmanın yanı sıra anlaşma karşılığında siyasi bedeller ödemeye çalışıyor. Ancak Hamas, İsrail için bir ikilem oluşturan kıdemli mahkumların bir listesi de dahil olmak üzere 100'den fazla mahkumun serbest bırakılmasını talep etti.

Hamas, bu konuda müzakerelere arabuluculuk yapan Mısır'a, ister kapsamlı ister iki aşamalı olsun bir takas anlaşmasına hazır olduğunu bildirdi. Hamas iki aşamalı bir anlaşma önerdi. İlk aşama, Filistinli mahkumların (yaşlı, çocuk, kadın, hasta ve ölülerin naaşları) serbest bırakılması karşılığında İsrailli tutsak askerler Shaul Aron ve Hadar Goldin hakkında bilgi verilmesi ve iki İsrailli sivil mahkum Abraham Mengistu ve Hisham es-Sayed'in serbest bırakılmasını içeriyor. İkinci aşama ise Fetih Hareketi Merkez Komitesi Üyesi Mervan el-Bergusi'nin de aralarında bulunduğu 800 mahkum karşılığında söz konusu İsrailli askerlerin serbest bırakılması için müzakere yürütülmesini içeriyor.

Hamas, takas anlaşması önerilerinde her zaman Bergusi ve diğerlerini talepleri arasına dahil etti, ancak İsrail bu önerilere yanıt vermedi. Gazze Şeridi'nde 2014 yazında çıkan savaşta Hamas tarafından esir alınan iki asker Shaul Aron ve Hadar Goldin’in yanı sıra toplam 4 İsrailli bulunuyor. İsrail bu askerlerin şu an hayatta bulunmadığını söylerken Hamas durumları hakkında herhangi bir bilgi vermiyor. İki İsrail vatandaşı, Etiyopya kökenli Abraham Mengistu ve Arap kökenli Haşim Bedevi es-Seyyid ise 2014 yılındaki Gazze savaşından sonra farklı zamanlarda Gazze'ye kendi özgür iradeleriyle girdiler.

Filistin kaynaklarına göre, İsrail hapishanelerinde 365'i "idari tutuklu" olmak üzere yaklaşık 4 bin 500 Filistinli bulunuyor.

Takas anlaşmasının önündeki engelin, İsrail'in Hamas’ın öncelikli, ‘VIP’ olarak bilinen listedeki isimleri serbest bırakmayı reddetmesi olduğuna inanılıyor. İsrail kaynakları ise Başbakan Naftali Bennett’ın mahkumların serbest bırakılmasına yönelik adım atması halinde koalisyonunun bütünlüğünün sarsılmasından endişe ettiğini iddia ediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya