Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Husi milisleri İbb ve Dali'deki sivillere çifte vergi uyguluyor

Husi milisleri İbb ve Dali'deki sivillere çifte vergi uyguluyor

Pazar, 5 Aralık, 2021 - 13:45
Husi milisleri Sana'a'daki savaş cepheleri için savaşçıları seferber etme görevini yerine getiriyor (EPA)

Yemen'de meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu'na bağlı Ortak Kuvvetler İbb vilayetinin batısında ilerlemeye devam ederken, Husi milisleri İbb vilayetinin ilçelerinde ve Ed-Dali vilayetinde hala kontrolleri altında olan ilçelerde yaşayanlara yarım milyona varan ek savaş vergisi uyguladı. Bu adım milislerin başlattığı savaşın bir sonucu olarak halkın trajik yaşam koşullarında olduğu bir zamanda geldi.

Milisler bu adımı yeni bir askere alma girişiminde başarısız olunmasının ardından attı. Halk milislerin askere alma girişimine karşı çıkıyor.

İbb vilayetinde yaşayanlar Şarku'l Avsat'a, Husi milislerinin amirleri aracılığıyla köy şeyhlerini çağırdığını ve onlara savaş vergisi olarak “her aileye beş yüz bin Yemen riyali veya oğullarından birini milis saflarında savaşmaya gönderme” zorunluluklarını bildirdiğini aktardılar.

Ayrıca her ilçeye 4 milyon riyal tahsil edilmesi gerektiği konusunda bilgi verildi ve ödemeyi reddedenlerin cezaevine gönderilecekleri konusunda uyarı yapıldı. Meşru hükümetle işbirliği yapanlara hapis, yargılanma ve mal varlıklarına el konulma tehdidi yöneltildi.

Kaynaklar, milis amirlerinin her ilçeden tahsis edilecek rakam olarak 5 milyon riyal belirlediklerini ancak köy şeyhlerinin ikna çabaları sonucunda bu rakamın 4 milyona düştüğünü belirtti. Ancak toplanan meblağlar önemli ölçüde artacak ve bunlar genellikle milis amirlerinin ceplerine gidecek.

Husiler aktivistlerin sosyal medyada tutuklanması, kovuşturulması ve izlenmesi ve çocuklarını cepheye göndermeyi reddeden bölge sakinlerine çifte vergi uygulanması gibi çeşitli baskı biçimleri uyguluyorlar. Kaynaklara göre, İbb vilayetinin batı ilçelerine gelen milislerin nüfusu fazla. Husiler köylüleri, milis savaşçılarına yiyecek temin etmek zorunda bırakıyor. Ayrıca milis saflarına katılmayı reddeden her genç adam fidye olarak ek meblağlar ödemek zorunda kalıyor. Diğer yandan Husiler Udayn Bölgesi'ndeki köyleri ve çiftlikleri askeri alanlara dönüştürdü. Bu alanlar ve yerleşim alanları ortak güçlerin ilerleyişi karşısında sığınaklara çevrilmiştir.

Hays ve el-Cerrahi ekseninde de milisler ile Koalisyon arasında çatışmalar yaşandı. Aden-İbb kavşağı yakınlarındaki bölgelerde ve Hudeyde valiliğinin Hays ilçesinin batısındaki alanlarda çatışmalar şiddetlendi. Hays’ın doğu ve kuzeydoğusunda konuşlu birlikler, Makbana ilçesi ve Hudeyde’ye bağlı Cebel Ras ilçesi eteklerinde Husi milislere ait mevzileri top atışlarıyla hedef aldı.

Birleşmiş Milletler hükümet güçlerinin İbb ve Hudeyde vilayetleri arasındaki sınır bölgelerine doğru daha fazla ilerleme kaydettiğini doğruladı. Buradaki askeri operasyonların Hays eksenini Makbnaa ilçesine bağlayan ana yolda sivil ve ticari trafiğin tıkanmasına yol açtı. Bu ana yol Nisan 2019'dan bu yana Yemen'in güney ve kuzey valiliklerini birbirine bağlayan ana ticari arter olan yolun önemli bir uzantısı.

BM, ilk saha raporlarının yolun bu bölümündeki beş köprünün önemli ölçüde hasara uğradığını gösterdiğini ifade etti ancak hükümet güçlerinin ilerlemesini engellemek için beş köprüyü yok eden Husi milislerinin adını vermekten kaçındı.

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (UNOCHA) tarafından Cuma günü yayınlanan bir raporda, Hudeyde kentinde ve Hays ilçesine bitişik bölgelerde ticari trafiğin kesintiye uğraması nedeniyle yakıt ve diğer ticari malzeme sıkıntısı yaşandığı belirtildi.


Editörün Seçimi

Multimedya