Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

131 gündür açlık grevinde olan Filistinli tutuklu serbest bırakıldı

131 gündür açlık grevinde olan Filistinli tutuklu serbest bırakıldı

Pazartesi, 6 Aralık, 2021 - 12:00
Filistinli tutuklu Fesfus, köyünde kendisi için düzenlenen büyük şenlikte annesiyle birlikte (WAFA)

İsrail, dün, mahkumiyetini protesto etmek amacıyla 131 gündür açlık grevinde olan Batı Şeria'nın El-Halil kentindeki Dura beldesinden Filistinli tutuklu Kayid el-Fesfus'u (32) bir buçuk yıllık tutukluğun ardından serbest bıraktı.

El-Halil kentinin güneyindeki Ez-Zahiriyye beldesindeki Vadi el-Halil Askeri Kontrol Noktası’ndan Filistin Yönetimi’ne ait bir ambulansla memleketi Dura’ya götürülen Fesfus, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ı temsilen Fetih Merkez Komite üyesi Sabri Saydam ve diğer komite üyeleri, Fetih Hareketi Devrim Konseyi üyeleri, güvenlik birimlerinin yöneticilerin yanı sıra Filistinli gruplar ve ulusal güçlerin temsilcileri tarafından karşılandı. Filistin Esirler Cemiyeti Başkanı Emced en-Neccar, yaptığı açıklamada, “Tutuklu Fesfus, Filistin Yönetimi’nin onun serbest bırakılması, açlık grevi nedeniyle durumunun kötüleşmesi sonucu Filistin Yönetimi’ne bağlı hastanelerde tedavi görmesi ve hayatının kurtarılması çabalarının ardından bu ayın 14’ü olarak belirlenen tarihten önce serbest bırakıldı” ifadelerini kullandı.

Fesfus, 22 Kasım 2021 tarihinde kadar 131 gün süren uzun bir açlık grevi yapmıştı.  Bu tarihinden 23 gün sonra serbest bırakılması kararlaştırıldı. 23 günlük süreç dolmadan Fesfus serbest bırakıldı.  Dura halkı Fesfus’un serbest bırakılmasını büyük bir sevinçle karşıladı. Filistinli tutuklunun kardeşi Halid el-Fesfus, Kayed el-Fesfus’u bekleyenler arasındaki bayram havasındaki bu sevincin, kardeşinin özgürlüğünü gasp edenlere karşı kazandığı bir zafer ve özgürlüğüne kavuşması adına bir kutlama olduğunu söyledi. Kardeşinin Ramallah'taki İstishari Hastanesi’ndeki sağlık kontrollerinin ardından Dura’ya getirileceğini söyleyen Halid el-Fesfus, “Kayed'in sağlık durumu düzelse de halen kansızlıkla ve pankreasında bir takım sorunlarla karşı karşıya ve yürümekte zorlanıyor” dedi.

Bu arada Fesfus’un açlık grevi sona bulsa da bir diğer Filistinli tutuklu Hişam Ebu Havaş 111 gündür açlık grevini sürdürüyor.

İslami Cihad Hareketi, Fesfus’u ‘131 gün boyunca kesintisiz olarak açlık grevi yaptıktan sonra işgalci İsrail’in hapishanelerinden serbest bırakılarak kazandığı zaferi’ kutladı.

İslami Cihad Hareketi’nden yapılan açıklamada, Fesfus’un zaferinin, kendisinden öncekilerin ayak izlerini takip ederek, gardiyanlara karşı savaş yolunda elde edilen başarılara eklenen ulusal bir başarı olduğu vurgulandı. Açıklamada, Fesfus ‘işgalci İsrail’e karşı direnişi temsil ederken gösterdiği kararlılıktan’ ötürü tebrik edildi.


Editörün Seçimi

Multimedya