Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Güney Afrika hastaneleri Omikron’a karşı hazırlanıyor

Güney Afrika hastaneleri Omikron’a karşı hazırlanıyor

Pazartesi, 6 Aralık, 2021 - 13:00
Johannesburg’da koronavirüs aşısı olan bir kadın (Reuters)

Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) mutasyona uğrayan varyantı Omikron nedeniyle dördüncü dalgayı yaşayan ülkedeki hastanelerin daha fazla hasta almaya hazırlandığını bildirdi.

Yeni varyant ilk olarak geçen ay Güney Afrika’da tespit edildi ve hükümetler yeni bir dalgadan korktuğu için bu gelişme küresel endişeye neden oldu.

Güney Afrika’daki vaka sayıları hızla yükselirken, geçen Pazartesi günü yaklaşık 2 bin 300 olan günlük vaka sayısı Cuma günü 16 bini aştı.

Ramaphosa bugün yaptığı açıklamada, Omicron varyantının dokuz eyaletin çoğunda hakim olduğunu söyleyerek, insanları aşı olmaya çağırdı.

Güney Afrika ve diğer ülkelerdeki bilim insanları, Omikron’un daha hızlı yayılıp yayılmadığını, daha ciddi semptomlara neden olup olmadığını veya mevcut aşılara önceki varyantlardan daha dirençli olup olmadığını görmek için zamanla yarışıyor.

Ancak Güney Afrika’daki doktor ve uzmanların açıklamaları güven vericiydi ve şu ana kadar çoğu vakanın orta derecede semptomlara sahip olduğu belirtildi.

Ramaphosa, “Vaka oranlarını ve hastaneye yatışları yakından izliyoruz” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya