Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Almanya: İran’ın nükleer programıyla ilgili teklifleri kabul edilemez

Almanya: İran’ın nükleer programıyla ilgili teklifleri kabul edilemez

Pazartesi, 6 Aralık, 2021 - 17:45
Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas (EPA)

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın bir sözcüsü, İran’ın nükleer programıyla ilgili tekliflerinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Sözcü tarafından bugün yapılan açıklamada, Berlin’in hala konuyla ilgili diplomatik yolu izlemek istediğini, ancak zamanın tükenmekte olduğunu dile getirdi.

Maas’ın sözcüsünün açıklamasında, “Önerileri dikkatle ve uzun uzadıya inceledik ve İran’ın aylarca süren zorlu müzakereler sırasında daha önce varılan uzlaşmaların neredeyse tamamını ihlal ettiği sonucuna vardık. Teklifler, müzakerelerin başarılı bir şekilde sonuçlandırılması için bir temel sağlamıyor. İran heyetinin Tahran’daki istişarelerin ardından gerçekçi önerilerle Viyana’ya dönmesini bekliyoruz” denildi.

Öte yandan, İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, Avusturya’nın başkenti Viyana'daki nükleer anlaşma müzakerelerinin hafta sonu yeniden başlayacağını söyledi.

Müzakerelerin bir sonraki turunun hafta sonu başlayacağını aktaran Hatibzade, “Müzakereleri karşı tarafa sunduğumuz taslaklara göre yürütüyoruz. Geçici ya da aşamalı bir anlaşma söz konusu değildir. Karşı taraf İran'ın sunduğu metne hiçbir itirazda bulunmadı sadece değerlendirmeleri gerektiğini ve taleplerin hepsini karşılayamayacaklarını söylediler” ifadelerini kullandı.

Hatibzade, müzakerelerin bitmediğini ve sadece bir ara verildiğini hatırlatarak, gerek duyulduğunda yeni öneri taslaklarının sunulabileceğini dile getirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya