Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail Suriye’nin batısındaki Lazkiye Limanı’nı vurdu

İsrail Suriye’nin batısındaki Lazkiye Limanı’nı vurdu

Salı, 7 Aralık, 2021 - 09:00
İsrail bombardımanı sonucunda limandaki konteynerler arasında yangın çıktı (SANA)

Suriye resmi haber ajansı SANA, İsrail’in, bu gece sabaha karşı Suriye'nin batısındaki Lazkiye Limanı’nda yer alan konteyner sahasını hedef aldığını bildirdi.  İsrail’in, ülkedeki hayati tesisleri hedef alan hava saldırılarının sık gerçekleşmediği biliniyor.

Askeri bir kaynağın SANA’ya yaptığı açıklamalara göre: “Düşman İsrail, bu gece sabaha karşı saat 01.23 sularında (23.23 GMT), Lazkiye'nin güneybatısındaki Lazkiye Limanı’nda bulunan konteyner sahasını, Akdeniz tarafından fırlattığı çok sayıda füze ile hedef aldı.”

Fransız Haber Ajansı'nın (AFP) haberine göre aynı kaynak, bombardımanın herhangi bir can kaybına yol açmadığını, ancak birkaç konteyner arasında yangın çıkmasına neden olduğunu söyledi.

SANA, Suriye hava savunma sisteminin Lazkiye hava sahasına giren İsrail füzelerine karşılık verdiğini bildirdi.

SANA’nın yayınladığı fotoğraf ve videolarda onlarca konteyner arasında yangın çıktığı görüldü.

SANA, saldırıdan kısa bir süre sonra itfaiye ekiplerinin yangına müdahale ettiğini ve çıkan yangının söndürüldüğünü’ aktardı.

İsrail, geçtiğimiz yıllarda Suriye'de, İran, Hizbullah ve Suriye ordusunun mevzilerini hedef alan yüzlerce hava saldırısı düzenledi. İsrail, Suriye'de gerçekleştirdiği hava saldırılarını nadiren kendisinin yaptığını doğruluyor. Ancak ‘İran'ın Suriye'deki askeri varlığını sağlamlaştırma girişimleri’ olarak nitelediği gelişmelere karşı mücadele etmeye devam edeceğini de her fırsatta yineliyor.

 


Editörün Seçimi

Multimedya