Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Beyrut Limanı patlamasına yönelik soruşturmanın yeniden başlamasının önündeki son yasal engel kalktı

Beyrut Limanı patlamasına yönelik soruşturmanın yeniden başlamasının önündeki son yasal engel kalktı

Salı, 7 Aralık, 2021 - 17:00
4 Ağustos’ta meydana gelen patlama, 215 kişinin ölümüne, binlerce kişinin yaralanmasına neden oldu (AP)

Lübnanlı adli bir kaynağa göre, Beyrut Limanı patlamasıyla ilgili soruşturmayı yürüten yargıç Tarık el-Bitar aleyhindeki davalar nedeniyle bir aydan fazla bir süre askıya alınan soruşturma yeniden başlatılabilecek.

Reuters’a konuşan Lübnanlı avukat ve Hukuk Gündemi isimli sivil toplum kuruluşunun Direktörü Nizar Saghieh, “Mahkeme soruşturmanın askıya alınmasına yol açan kararı bozdu. Yargıç Bitar artık görevine devam edebilir” dedi.

Saghieh’e göre, Beyrut Mahkemesi, Bitar’ın üst düzey yetkilileri sorgulamasını engelleyen son davayı bugün reddetti.

4 Ağustos’ta meydana gelen, 215 kişinin ölümüne, binlerce kişinin yaralanmasına ve başkent Beyrut’un büyük hasar görmesine neden olan patlamaya ilişkin soruşturma, yargıç aleyhine çok sayıda dava açılması nedeniyle fazla ilerleme kaydedemedi.

İran destekli Hizbullah, yargıç Bitar’ın davadan uzaklaştırılması için defalarca çağrıda bulundu. Konuya ilişkin tartışmalar hükümete taşındı ve bu da 12 Ekim’den bu yana kabine toplantılarının kesintiye uğramasına neden oldu.

Birçok Lübnanlı, ülkenin mali, ekonomik ve siyasi olarak çökmekte olduğu bir dönemde, patlamanın üzerinden bir yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen, hiçbir üst düzey yetkilinin sorumlu tutulmamasına öfkeli.

Yargıç Bitar, Temmuz ayından bu yana eski bakanlar ve Temsilciler Meclisi üyeleri de dahil olmak üzere üst düzey politikacıları sorgulamaya çalıştı ancak bunda başarılı olamadı. Bu isimlerden bazıları onun tarafsızlığını sorgulayarak, hakkında dava açtı.


Editörün Seçimi

Multimedya