Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD’li yetkili: Washington ve Tel Aviv, Tahran’ın nükleer tesislerini yok etmeye hazırlık kapsamında askeri tatbikatları tartışacak

ABD’li yetkili: Washington ve Tel Aviv, Tahran’ın nükleer tesislerini yok etmeye hazırlık kapsamında askeri tatbikatları tartışacak

Perşembe, 9 Aralık, 2021 - 12:30
İran’ın güneyindeki Buşehr nükleer tesisi (EPA)

ABD ve İsrail Savunma Bakanları’nın, diplomasinin başarısız olması durumunda en kötü senaryo olarak İran’ın nükleer tesislerini yok etmeye hazırlık kapsamında ortak askeri tatbikatları görüşmeleri bekleniyor.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Washington’ı ziyareti kapsamında ABD’li mevkidaşı Lloyd Austin’in yanı sıra Pentagon ve Beyaz Saray’daki diğer yetkililerle görüşecek.

İsminin gizli kalması koşuluyla Reuters’a konuşan üst düzey bir ABD’li yetkili, olası askeri tatbikatların ayrıntılarını açıklamayı reddetti.

Yetkili, “Bir çıkmazdayız, çünkü İran’ın nükleer programı herhangi bir geleneksel mantığın ötesinde bir noktaya evriliyor” dedi.

Gantz, ABD’ye gitmeden hemen önce Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “İran’ın nükleer alana girme ve bölgedeki faaliyetlerini genişletme girişiminin durdurulmasını sağlamak için olası eylem biçimlerini tartışacağız” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya