Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kuzey Kore: Kim’in babası Kim Jong-il’in ölüm yıldönümü nedeniyle gülmek 11 gün yasaklandı

Kuzey Kore: Kim’in babası Kim Jong-il’in ölüm yıldönümü nedeniyle gülmek 11 gün yasaklandı

Cumartesi, 18 Aralık, 2021 - 13:30
Kuzey Kore lideri Kim Jong Un (AP)

New York Post'un haberine göre, Kuzey Kore yönetimi, Kim Jong-un'un babası eski lider Kim Jong-il’in ölümünün 10. yıldönümü dolayısıyla 11 gün boyunca vatandaşların gülmesini yasakladı.

Kuzeydoğudaki Sinuigo kentinin bir sakini, "Yas döneminde alkol içmemeli, gülmemeli veya eğlence etkinliklerine katılmamalıyız" dedi.

Kim Jong-il’in hayatını kaybettiği 17 Aralık'ta ülke genelinde market alışverişi bile yasak.


Aynı sakin, "Geçmişte yas döneminde alkollüyken yakalanan birçok kişi tutuklanarak ideolojik suçlu muamelesi gördü. Yas sırasında ailenden biri ölse bile yüksek sesle bağırmak yasaktır... İnsanlar yas sırasında doğum günlerini bile kutlayamaz” dedi.

Dün, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, ülkenin eski lideri olan babası Kim Jong-il’in 10. ölüm yıldönümünde mezarının bulunduğu anıt mezarda saygı duruşunda bulundu.


Devlet televizyonunda yer alan görüntülere göre Kim Jong-un, babası Kim Jong-il ve kurucu lider Kim Il-sung’un mezarlarının bulunduğu, başkent Pyongyang’daki Kumsusan Güneş Sarayı’nda düzenlenen törene katıldı.

Hükümet tarafından sıkı bir şekilde sansürlenen Kuzey Kore gazeteleri, merhum lideri öven yazılara yer verdi.


İktidar partisinin Rodong Sinmun gazetesi bir makalede, "Aslında o, bu dünyadaki tüm insanlar tarafından derin bir sevgi ve samimiyetle izlenen devrimin en büyük adamı ve büyük bilgesidir" ifadeleri kullanıldı.

Kuzey Koreli yetkili Choi Ryong Hae, 17 yıl hüküm süren Kim Jong il'i ülkenin askeri ve ekonomik güç potansiyelini inşa eden ‘Halkın Babası’ olarak nitelendirdi.


Kuzey Kore'nin büyüyen nükleer cephaneliği, Kim Jong-un yönetiminin çekirdeğini oluştururken, bu askeri adımlar, ABD'nin potansiyel saldırganlığını engelleyen ‘güçlü bir kılıç’ olarak nitelendiriliyor.

Seul'deki Birleşme Bakanlığı'na göre, Kuzey Kore, çeşitli BM Güvenlik Konseyi kararları kapsamında yasaklanan 62 balistik füze testi gerçekleştirdi.

Balistik füze testleri, Sung'un yönetimi sırasında tahmini 9 kez ve Kim Jong-il'in görev süresi boyunca 22 kez gerçekleştirildi. Altı nükleer testten dördü ve üç kıtalararası balistik füze testi ise Kim Jong-un yönetimi altında gerçekleşti.


Editörün Seçimi

Multimedya