Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hamduk: Sudan’ın güvenlik, birlik ve istikrarı tehlikede

Hamduk: Sudan’ın güvenlik, birlik ve istikrarı tehlikede

Devrimin üçüncü yıldönümünde bugün gösteriler düzenlenecek
Pazar, 19 Aralık, 2021 - 12:45
Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk (Reuters)

Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk, ülkenin istikrar ve birliğinin tehlikede olduğunu söyleyerek, Sudan’ın geleceğini korumak için siyasi bir anlaşma üzerinde uzlaşmaya çağırdı.

Reuters’a göre Hamduk dün akşam yaptığı konuşmada, “Bugün devrimimizin yürüyüşünde ülkenin güvenliğini, birliğini ve istikrarını tehdit eden büyük bir gerilemeyle karşı karşıyayız. Bu bize ne vatan, ne de devrim bırakacak bir uçuruma yuvarlanmanın başlangıcını haber veriyor” dedi.

Sivil yönetimin destekçileri, eski devlet başkanı Ömer el-Beşir’in devrilmesine yol açan halk ayaklanmasını başlatan protestoların üçüncü yıldönümü vesilesiyle, ordunun iktidarı ele geçirmesini protesto etmek bugün sokaklara çıkmaya hazırlanıyor.

Sudan’da 19 Aralık 2018’de hayat pahalılığı nedeniyle başlayan gösterilerin ülke genelinde rejim karşıtlığına dönüşmesi üzerine ordunun 11 Nisan 2019’daki müdahalesiyle 30 yıllık Ömer el-Beşir dönemi sona ermişti.

Gözlemciler, Sudan’da en kötü senaryonun gerçekleşebileceği konusunda uyarıyor.

Resmi rakamlara göre, sivillerin elinde beş milyon silahın olduğu ülkede son 30 yılda yaşanan iç çatışmalar yüz binlerce insanın ölümüne neden oldu.

25 Ekim darbesi, askeri liderler ve sivil siyasi partiler arasındaki ortaklığa son verdi.

AFP’ye konuşan Al-Jarida Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eşref Abdulaziz, “Darbe, demokratik geçişin önüne engeller koydu ve ordunun siyaseti ve ekonomiyi tamamen kontrol etmesini sağladı” yorumunda bulundu.

Son iki ayda Darfur’da deve çobanları ile çiftçiler arasında çıkan çatışmalarda 250’ye yakın sivil hayatını kaybetti.

Abdulaziz, silahların sivillerin elinde yayılması nedeniyle artan tehlikeye de dikkat çekti.


Editörün Seçimi

Multimedya