Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Belçikalı virologtan tavsiye: Ailenizi Omikron’dan nasıl korursunuz?

Belçikalı virologtan tavsiye: Ailenizi Omikron’dan nasıl korursunuz?

Çarşamba, 29 Aralık, 2021 - 13:30
Hindistan’da bir sağlık çalışanı maske takıyor (EPA)

Belçikalı virolog Guido VanHam, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) mutasyona uğrayan varyantı Omikron’a karşı kendileri korumaları için ailesine bir mektup yazdı.

The Independent’ın haberine göre, mektup Noel tatilinden önce oğlu Peter’ın izniyle Insider sitesinde yayımlandı.

VanHam mektubunda, “Okulda zor bir durumla karşı karşıya kalan çocuklar için endişelendiğinizi biliyoruz. Artık maske takmaları gerekiyor ve kendilerinin hastalanma riski daha düşük olsa bile aşı olmaları isteniyor” ifadelerine yer verdi.

Mektubunda oğlu Peter’a aşının artık 5 ila 12 yaş arasındaki torunları için güvenli olduğuna dair güvence vererek şöyle devam etti;

“Doğru çerçevelerde anlatırsanız maske takmayı bile sevebilirler. Çocuklar yetişkinlerin yaptıklarını yapıyorlar. Benim deneyimim, eğer onlara fikirlerini sorarsanız genellikle düşündüğünüzden daha cesur olmaya istekli olurlar.”

Virolog ayrıca, yeni doğan torununun annesi Valeria’ya aşı yaptırmanın iyi bir fikir olduğunu, çünkü emzirirken antikorların bebeğine geçeceğini ekledi.

VanHam mektubunda Omikron varyantına değinerek, şu ifadeleri kullandı;

“Ne yazık ki, Omikron varyantı şimdi tüm dünyaya yayılıyor ve merak ettiğinizi biliyorum: Ne beklemeliyiz? Bu onun ilk dalgası mı? Yoksa daha iyi durumda mı olacağız?.”

Omikron’un başka varyantlara sahip kişilere ve hatta aylar önce aşı olmuş kişilere de bulaşabileceğini fark ettiğini vurgulayan virolog, Omikron’un aşıya Delta’dan daha az duyarlı olduğunu, bu nedenle üçüncü bir takviye dozunun gerekli olduğunu kaydetti.

VanHam, “Ne yazık ki, üç doz bile enfeksiyona karşı koruma sağlamaz. Üç kez aşı olduysanız ve yine de hastalığa yakalandıysanız genellikle bunu fark etmezsiniz. Soğuk algınlığınız, boğaz ağrınız ve bazen de ateşiniz olabilir. Bu yüzden hepinizin takviye doz aşılar için sıraya girdiğinizi ve doğru olanı yaptığınızı biliyorum” şeklinde devam etti.

İnsanların kendilerini korumasının en iyi yolunun sosyal mesafeyi korumak, düzgün maske takmak, ellerini sık yıkamak, odaları sürekli havalandırmak ve başkalarının yanında öksürmemek, hapşırmamak olduğunu vurgulayarak şu ifadeleri kullandı;

“Konuşurken mutlaka maskenizi takın. İçinizden herhangi biri hastalığa yakalanmış kişiyle yakın temasta bulunduysa kendini bir iki hafta izole ederek karantina kuralları uygulamalı.”

Aşı şirketlerinin Omikron’a karşı aşıları geliştirmeye çalıştıkları konusunda ailesine güvence veren VanHam, “Bu salgın yüz yıl önceki İspanyol gribi gibi geçecek. Ama bunun ne zaman olacağını kimse tahmin edemez. Hepinizle birlikte, bunun salgının sürdüğü son kışımız olacağını umuyorum ama ben sadece bir doktor, bilim insanı, baba ve dedeyim, peygamber değilim” ifadeleri ile mektubunu noktaladı.


Editörün Seçimi

Multimedya