Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Husiler, BM Güvenlik Konseyini Yemen savaşını sonlandıracak bir karar almaya çağırdı

Husiler, BM Güvenlik Konseyini Yemen savaşını sonlandıracak bir karar almaya çağırdı

Perşembe, 30 Aralık, 2021 - 06:30

Yemen'deki İran destekli Husiler, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK) ülkede devam eden savaşı sonlandıracak bir karar alması çağrısında bulundu.

Husilere bağlı yönetimin Dışişleri Bakanı Hişam Şeref, BMGK'ya mektup gönderdi.

Şeref, mektubunda, BMGK'dan herkesi bağlayıcı yeni bir karar alarak, savaşın sona ermesi ve kapsamlı kuşatmanın kaldırılması suretiyle Yemen'de barışa yönelik net bir tutum sergilemesini istedi.

Birleşmiş Milletler Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, 28 Aralık'ta yaptığı yazılı açıklamada, Yemen'de uluslararası insancıl hukuk ve insan haklarına yönelik ihlallerin derhal durdurulması ve sorumluların hesap vermesi gerektiğini belirtmişti.


Yemen'deki iç savaş

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de İran destekli Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.

Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.


Editörün Seçimi

Multimedya