Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mahmud Abbas, Kral Selman’ın Filistin’e verdiği destek karşısında duyduğu memnuniyeti dile getirdi

Mahmud Abbas, Kral Selman’ın Filistin’e verdiği destek karşısında duyduğu memnuniyeti dile getirdi

Cuma, 31 Aralık, 2021 - 09:15

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'in Suudi Şura Konseyi'nin sekizinci oturumunda ülkesi hakkında yaptığı konuşmadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Suudi Arabistan Kralı konuşmasında ülkesinin Filistin halkının hakları karşısında samimi ve destekleyici tutumunu dile getirdi.

Filistin Haber Ajansı'na (WAFA) göre, Abbas, Filistin davasının Arapların ve Müslümanların en önemli meselesi olduğunu ve öyle kalmaya devam edeceğini, Krallığın dış politika önceliklerinin başında yer aldığını teyit etti. Abbas, başta 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulması olmak üzere Filistin devletinin ve Filistin halkının meşru haklarını geri kazanması konusunda Suudi desteği ve Kral Selman’ın pozisyonu karşısında memnuniyetini dile getirdi. 

Başkan Mahmud Abbas, bu pozisyonların Suudi Arabistan'ın Filistin davasına her düzeyde devam eden tarihsel desteği bağlamında geldiğini vurguladı.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'in, Suudi Şura Konseyi'ndeki yıllık konuşması, Krallığın bölgesel ve uluslararası düzeydeki politikasının yönlerini ve on yıllardır izlediği değişmez ilkeleri özetledi. 

Körfez Araştırma Merkezi Başkanı Dr. Abdulaziz bin Sakr, Körfez entegrasyonu ve geleceği hakkında yaptığı konuşma sırasında Kral Selman’ın verdiği güvencelerin ve bu güvenceleri geliştirme konusundaki kararlılığının, Körfez sistemine bağlılığın korunmasına yönelik ilgisinden kaynaklı olduğunu dile getirdi.

Körfez Araştırma Merkezi Başkanı, Şarku'l Avsat'a şunları söyledi:

“Bu ortak Körfez eylemi perspektifi, ortak eylemin geleceği için bir yol haritasını temsil ediyor. Bu perspektif iyiye işaret ettiği gibi Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerinin halklarının iyiliğini sağlayan ve Körfez ülkeleri için güvenlik, barış ve istikrarın temellerini atan Körfez entegrasyonuna yönelik güçlü bir iradeyi yansıtıyor.”

İran'ın bölgedeki olumsuz politikasını ve davranışını değiştirmesi, diyalog ve işbirliğine yönelmesi gerektiği şeklindeki Suudi Arabistan’dan yapılan açıklamalara da değinen Bin Sakr, “İran sorumluluk ruhu göstermeli, hesapsız maceralardan kaçınmalı, bölgenin güvenliğini istikrarsızlaştırmaktan ve silahlı milisleri desteklemekten vazgeçmeli. İran, bölgedeki barış ve istikrarı tehdit eden hırslarını bir kenara bırakmalı ve bu cömert, hoşgörülü ve uzlaşmacı çağrıya yanıt vermeli, diyaloga girmeli ve diğer ülkelerin işlerine karışmama politikası izlemelidir. Coğrafya değişmeyecek, tarih değişmeyecek ve gelecek bir arada yaşamayı gerektiriyor. Tahran, Körfez bölgesindeki krizleri sona erdirmek, gerilimi ve çatışmayı hafifletmek için fırsatı tepmemeli ve ciddi bir diplomatik diyaloğa girmeli” değerlendirmelerinde bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya