Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Omikron varyantı ABD’de ekonomik toparlanmayı sekteye uğratıyor

Omikron varyantı ABD’de ekonomik toparlanmayı sekteye uğratıyor

Cuma, 31 Aralık, 2021 - 17:00
New York’taki bir mağazada müşterilere maske takmalarını hatırlatan bir afiş (AP)

Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) mutasyona uğrayan varyantı Omikron, Noel kutlamalarının iptaline, yolcu gemilerine binmekten kaçınma tavsiyelerine ve uçuşların askıya alınmasıyla şimdiye kadar ülkede kaosa neden oldu. Ancak bu durum, işgücü sıkıntısına ve hatta ülkede fiyatların daha da artmasına katkıda bulunabilir.

Oxford Economics ekonomisti Oren Klachkin, AFP’ye verdiği demeçte, özellikle barlar veya restoranlara atıfta bulunarak, “Omikron’un ekonomi üzerindeki etkisinin ilk işaretlerini ağırlıklı olarak hizmet sektöründe görmeye başlıyoruz” dedi.

Dünyanın ilk ekonomik gücü salgını kontrol altına almayı ummuştu, ama yeni yıl arifesinde yeni varyant bu umutları yeniden yıktı.

Bir ay önce ortaya çıkan oldukça bulaşıcı olan Omikron, vaka sayısında keskin bir artışa neden oluyor.


ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), aşılı kişiler için bile virüse yakalanma riskinin çok yüksek olduğunu belirterek, gemi seyahatlerine karşı uyardı.

ABD karasularında 30 Kasım ile 14 Aralık arasında günde yalnızca 162 vaka tespit edilirken, 15 ve 29 Aralık tarihleri ​​arasında 5 bin 13 vaka bildirildi.

Oren Klachkin, özellikle yıl sonu tatil sezonu olduğu için bu varyantın ekonomik sonuçlarını ölçmenin hala zor olduğuna dikkat çekti.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s analistleri, geçtiğimiz günlerde Omikron nedeniyle yılın ilk çeyreği için büyüme tahminlerini daha önce bekledikleri gibi yüzde 5 yerine yüzde 2’ye indirdi.


Grant Thornton ekonomisti Diane Swonk, enfekte olan insan sayısı nedeniyle işgücü bulma sürecinin şu anda çok karmaşık olduğuna vurgu yaparak, bunun yeni bir durum olmadığını, ancak Omikron’un daha da kötüleştirildiğini söyledi.

Çok sayıda kişinin koroanvirüse yakalanması veya temas nedeniyle karantinaya alınmasından kaynaklanan bu işçi sıkıntısı, ekonominin büyük bir bölümünü felç edebilir.

İşgücü sıkıntısını azaltmak için, Başkan Joe Biden yönetimi Pazartesi günü önerilen karantina süresini on günden beşe indirmeye karar verdi.

ABD’de Aralık ayında işsizlik oranı ve yaratılan istihdam sayısı 7 Ocak’ta açıklanacak.

Bazı ekonomistler, bu sıkıntıların, 1982’den bu yana en yüksek seviyede olan, küresel ölçekte imalat ve taşımacılığı kesintiye uğratan değişken enflasyonu kötüleştirmesinden de endişe ediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya