Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çalkantılı bir yılda büyük kazanımlar… ‘Wall Street’ 2021 sayfasını kapatıyor

Çalkantılı bir yılda büyük kazanımlar… ‘Wall Street’ 2021 sayfasını kapatıyor

Cumartesi, 1 Ocak, 2022 - 10:00
New York Menkul Kıymetler Borsası önünde bir Wall Street tabelası (AP)

Wall Street hisseleri, küresel pandemiden kurtulma yolunda yeni yılı karşılamaya ve 2021'in sayfasını kapatmaya hazırlanırken, Cuma günü hafif seviyede işlem gördü.

Üç büyük ABD hisse senedi endeksi haftalık, aylık, üç aylık ve yıllık kazançlar elde etme yolunda ilerliyor. Reuters haber ajansına göre, 1999'dan bu yana söz konusu hisse senetleri üç yıldaki en büyük ilerlemeyi kaydetti.

S&P 500 endeksi (Standard & Poor's'un 500 büyük Amerikan şirketini kapsayan borsa endeksi), 2020'deki son işlem gününden bu yana yüzde 27'lik bir artışa doğru ilerliyor. Endeks önceki gün, gün boyunca 70. rekor kapanışını kaydetti ve bu şimdiye kadarki en yüksek ikinci rekor kapanış oldu. 1928'e dayanan Refinitiv verileri, Standard & Poor's endeksi için en yüksek rekor kapanış sayısının 1995'te 77 olduğunu gösteriyor.

6 Ocak'ta Washington’da isyanların sebep olduğu çalkantılı başkanlık değişimi de dahil olmak üzere, sürekli değişen bir ortamda ekonomi 2021'de önemli ölçüde gelişme kaydetti.

Diğer faktörler arasında koronavirüsün yeni mutasyona uğramış versiyonları, işgücü kıtlıkları, cömert mali ve parasal teşvikler, sekteye uğrayan tedarik zincirleri, artan talep ve buna bağlı olarak fiyatlardaki artış yer alıyor.

North Carolina'dan BL Financial baş pazar stratejisti Ryan Detrick Charlotte, “Tüm olumsuzlukların ortasında bu yıl bizim için net olan şey, Amerikan şirketlerinin esnekliği. Belirsizlik ve yükselen fiyatlar denizinde, zorlu bir yılda yüzde 45 kâr artışı elde etmek için Amerikan şirketlerinin direncine ve adaptasyonuna hayran kalmalısınız” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya