Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail'de ilk "flurona" vakası: Aynı kişide hem koronavirüs hem de grip tespit edildi

İsrail'de ilk "flurona" vakası: Aynı kişide hem koronavirüs hem de grip tespit edildi

Pazar, 2 Ocak, 2022 - 14:45
İsrail, grip ve koronavirüsün nadir bir kombinasyonu olan, ülkedeki ilk "flurona" vakasını bildirdi (AP)

İsrail'de bir kadında, influenza ve koronavirüsün aynı anda bulunduğu tespit edildi. Kadın, iki hastalığın nadir görülen karışımının ülkedeki ilk vakası oldu. Hastalığa "flurona" adı verildi.

Yerel haberlerde, hastanın hafif semptomlar gösterdiği ve şu anda Petach Tikva kentindeki Beilinson Hastanesi'nde bulunan genç, hamile bir kadın olduğu bildirildi.

Bellinson Hastaneleri'nin Jinekoloji Departmanı yöneticisi Arnon Vizhnitser, yerel gazete Hamodia'ya yaptığı açıklamada, "Gelir gelmez ona grip ve koronavirüs teşhisi kondu" dedi.

"Tekrar kontrol etmemize rağmen her iki test de pozitif çıktı."

Vizhnitser, "Hastalık aynı hastalık; bunlar viral hastalık ve her ikisi de üst solunum yollarına saldırdığı için nefes almada zorluk yaratır" diye ekledi.

İsrail Sağlık Bakanlığı, iki enfeksiyonun kombinasyonunun daha ciddi bir hastalığa neden olup olmayacağını belirlemek için vakayı incelediklerini söyledi.

Kadının perşembe günü taburcu edilmesi bekleniyor.

Kadın her iki hastalığın da aynı anda teşhis edildiği ilk belgelenmiş vaka olmasına rağmen, doktorlar ülkede daha fazla vaka olduğuna inanıyor.

Vizhnitser "Gripli hamile kadınları giderek daha fazla görüyoruz. Doğumda ateşi çıkan bir kadınla ilgilenmek kesinlikle büyük bir zorluk" diye konuştu.

"Bu, özellikle koronavirüs mü yoksa grip mi olduğunu bilmediğiniz zaman yaşanıyor; bu yüzden onlara aynı şekilde atıfta bulunuyorsunuz. Hastalığın çoğu solunumla ilgili."

The Times of Israel'e göre İsrail, bu sırada Omicron varyantının yayılmasını engellemek için cuma günü bağışıklık sistemi zayıf kişilere 4. doz aşı uygulamasına başladı.

İsrail, nisanda açık havada maske zorunluluğunu kaldırmış ve yalnızca kalabalık toplanmalar için zorunlu hale getirmişti. Ülke, vakalarda istikrarlı bir ani artışa tanık oluyor.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre cuma günü itibarıyla ülkede 5 bin vaka kaydedildi. Pandeminin başlamasından bu yana ülkede 1 milyon 376 bin 256 enfeksiyon ve 8 bin 243 koronavirüse bağlı ölüm bildirildi.

Haaretz'e göre Perşembe günü, İsrail ordusunun koronavirüs görev gücü başkanı Omicron ülke geneline yayıldıkça sağlık sisteminin "çökeceği" uyarısında bulunmuştu.
Independent Türkçe


Editörün Seçimi

Multimedya