Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Uyuşturucu ticaretinde sık kullanılan emojiler belirlendi

Uyuşturucu ticaretinde sık kullanılan emojiler belirlendi

Pazar, 2 Ocak, 2022 - 15:00
DEA, emojilerin yer aldığı listenin bilgilendirme amaçlı paylaşıldığını bildirdi (DEA)

ABD Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi (Drug Enforcement Administration -DEA) çevrimiçi platformlarda uyuşturucu satışlarında sık kullanılan emojileri açıkladı.

DEA'in uyuşturucu ticaretiyle ilgili bilinçlendirme projesi "Tek Hap Öldürebilir" adlı kampanyası dahilinde paylaştığı bilgilerde, sosyal medya veya diğer çevrimiçi kanallar üzerinden yapılan uyuşturucu ticaretinde genellikle kullanılan emojilerin bir listesi verildi.

Açıklamada, "Bu referans rehberi ailelerin, başkalarına bakım verenlerin ve sosyal medya fenomenlerinin, bu dilin yasadışı uyuşturucu ticaretiyle ilişkili olarak nasıl kullanıldığını daha iyi anlamalarını sağlamayı amaçlıyor" dendi. 

DEA ayrıca, "Emojiler kendi başlarına herhangi bir yasadışı eyleme işaret etmeyebilir. Fakat tanıdığınız kişinin hareketlerinde veya görünüşünde bir değişim ya da gelirinde ciddi bir azalma/artma söz konusuysa, o zaman onunla konuya dair ciddi bir konuşma yapmanız gerekebilir" uyarısında da bulundu.

DEA'in açıkladığı listede yer alan emojiler, uyuşturucu ticaretinde şifre olarak kullanılıyor (DEA)

Listede paylaşılanlar arasında kar tanesi emojisinin kokain, pırlanta emojisinin metamfetamin, yonca emojisinin marihuana ve ejderha emojisinin de eroin için kullanıldığı belirtildi.

Öte yandan DEA'in 16 Aralık'ta yayımladığı bilgilerde, uyuşturucu ticareti yapıldığının tespit edildiği sosyal medya platformları da açıklandı. 

Buna göre Snapchat üzerinden 34, Facebook Messenger üzerinden 28, Instagram üzerinden 14, Facebook üzerinden 10, TikTok ve YouTube üzerinden de iki uyuşturucu ticareti vakası tespit edildiği bildirildi.
Independent Türkçe, WDTN, KRQE


Editörün Seçimi

Multimedya