Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin’i kızdıracak hamle: Japonya ve Avustralya savunma anlaşması imzalayacak

Çin’i kızdıracak hamle: Japonya ve Avustralya savunma anlaşması imzalayacak

Çarşamba, 5 Ocak, 2022 - 15:00
Avustralya Başbakanı Scott Morrison (EPA)

Avustralya ve Japonya, iki ülke liderlerinin yarın gerçekleştirecekleri sanal zirvede savunma ve güvenlik işbirliğini geliştiren ‘tarihi’ bir anlaşma imzalaya hazırlanırken, atılacak bu adımın Çin ile gerginliğe neden olabileceği ifade edildi.

Bloomberg’in haberine göre, anlaşma, Japonya için türünün ilk örneği olup, aynı zamanda Avustralya ile gerçek bir ittifaka doğru atılmış bir adımı temsil ediyor. Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Karşılıklı Erişim Anlaşması’nın imzalanmasının Avustralya Savunma Kuvvetleri ile Japonya Öz Savunma Kuvvetleri arasındaki işbirliğini destekleyeceğini belirterek, anlaşmanın aynı zamanda, iki ülkenin savunma güçleri arasındaki birlikte çalışabilirliği göstermek için net bir çerçeve sağlayacağını bildirdi.

Morrison açıklamasında, “Bu anlaşma, iki ülkenin karşı karşıya olduğu stratejik güvenlik zorluklarını ele almak ve Hint-Pasifik bölgesinin güvenli ve istikrarlı olmasına katkıda bulunmak için birlikte çalışma taahhüdünün bir beyanı olacak” şeklinde konuştu.

DPA’nın haberine göre, Japonya ve Çin arasındaki ilişkiler, Pekin'in Hong Kong'a yönelik baskısı ve Tayvan Boğazı'nda yaşanan gerilim nedeniyle zayıfladı.

 


Editörün Seçimi

Multimedya