Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Etiyopya hükümeti, gözaltına alınan muhalifleri serbest bıraktı

Etiyopya hükümeti, gözaltına alınan muhalifleri serbest bıraktı

Cumartesi, 8 Ocak, 2022 - 09:15
Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed (EPA)

Etiyopya hükümeti, muhalif yetkililer ve Tigray Halk Kurtuluş Cephesi’nden (TPLF) gözaltına alınan bazı isimlerin serbest bırakıldığını açıkladı.

Etiyopya hükümetinin medya departmanı tarafından yapılan açıklamada TPLF ve muhalif kesimden birçok üst düzey ismin serbest bırakıldığı açıklandı. Gözaltına alınan isimlerin serbest bırakılmasının amacının Etiyopya hükümetinin ülkede yaşanan sorunlara barışçıl bir çözüm bulma isteği olduğu belirtildi.

Şarku’l Avsat’ın Reuters’ten aktardığına göre kaç kişinin serbest bırakıldığı açıklanmadı.

Gerçek Demokrasi için Balderas Partisi, daha önce yapılan açıklamaların ardından Amhara’nın önde gelen bir muhalefet figürü olan Eskinder Nega’nın serbest bırakıldığını açıkladı.

Başbakan Abiy Ahmed, Ortodoks Noel’i ile aynı günde ulusal uzlaşma yapılması için çağrıda bulunarak bir bildiri yayınlandı. Gözaltına alınan isimler, yayınlanan bildirinin hemen ardından serbest bırakıldı.

Medya patronu Javar Muhammed’in de serbest bırakıldığı kaydedildi.

Serbest bırakılan diğer isimler arasında TPLF’nin kurucularından Sebhat Nega, Kidosan Nega, Abay Weldu, eski Sudan Büyükelçisi Abady Zemo ve Mollo Gbrigzaber var.


Editörün Seçimi

Multimedya