Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Etiyopya'nın Tigray bölgesinde yerinden edilenlerin bulunduğu kampa hava saldırısı düzenledi: 56 ölü

Etiyopya'nın Tigray bölgesinde yerinden edilenlerin bulunduğu kampa hava saldırısı düzenledi: 56 ölü

Cumartesi, 8 Ocak, 2022 - 16:45
Etiyopyalı mülteciler, devam eden huzursuzluk nedeniyle Tigray'den sınırı geçerek Sudan'a kaçtı (Arşiv-Reuters)

Etiyopya'nın kuzeydeki Tigray bölgesine düzenlenen hava saldırısında, ülke içinde yerinden edilen göçmenlerin kaldığı kampın vurulduğu öne sürüldü. Yardım kuruluşu çalışanları hava saldırısında 56 kişinin öldüğünü, 30 kişinin de yaralandığını söyledi.

İsminin gizli tutulmasını isteyen yardım kuruluşu çalışanları, yerel yetkililerin Reuters haber ajansına ölü sayısını doğruladığını söyledi. Yardım çalışanları, aralarında çok sayıda çocuğun da yaralandığı saldırıya ilişkin bazı fotoğrafları da Reuters’a gönderdi.

Saldırıda, Eritre sınırına yakın Dedebit kasabasında bulunan kampın hedef alındığı öne sürüldü.


Etiyopya'da merkezi hükümete karşı ayaklanan Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) ile ordu arasında 14 aydır süren çatışmalar binlerce sivilin ölümüne neden olurken, milyonlarca kişi ise yerinden edildi.

Etiyopya'da yaklaşık 150 bin Eritreli mülteci yaşıyor, bunların bir kısmı çatışmalara karışmış durumda.


Reuters haber ajansı tarafından Kasım ayında yapılan bir araştırmaya göre, TPLF savaşçıları veya Etiyopya’daki federal hükümet saflarında çatışan güçler olsun Eritreli mülteciler sık sık, cinayet, toplu tecavüz ve yağma ile karşı karşıya kalıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya