Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mukteda es-Sadr: Yeni Irak hükümetinde mezhepçilik ve yolsuzluğa yer yok

Mukteda es-Sadr: Yeni Irak hükümetinde mezhepçilik ve yolsuzluğa yer yok

Cumartesi, 8 Ocak, 2022 - 17:45
Mukteda es-Sadr (Reuters)

Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr bugün yaptığı açıklamada, yeni hükümette mezhepçiliğe, ırkçılığa veya yolsuzluğa yer olmadığını söyledi.

DPA’nın haberine göre, Sadr bugün Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Mezhepçiliğe, ırkçılığa ve yolsuzluğa yer yok.  Ulusal çoğunluk hükümetinde herkes azınlıkların, Şiilerin, Sünnilerin ve Kürtlerin haklarını savunacak” ifadelerini kullandı.

Sadr ayrıca, Iraklı tüm tarafların reformun yanı sıra ordu, polis ve güvenlik güçlerini destekleyeceğini belirterek, tarafsız bir Irak yargısıyla hukukun galip geleceğini bildirdi.

Parlamentoda 73 sandalyeyle çoğunluğa sahip Sadr’ın bu açıklamaları, 10 Ekim’de gerçekleştirilen parlamento seçimlerinin ardından yarın yapılması planlanan birinci meclis oturumu öncesinde geldi.

Irak meclisinden yapılan açıklamaya göre, yarınki açılış oturumuna en yaşlı milletvekili olması sebebiyle Mahmud el Meşhedani başkanlık edecek.

Irak meclisinde temsil edilen siyasi parti ve blokların genel merkezleri, önümüzdeki dört yıl boyunca siyasi sürecin geleceğine ilişkin görüşleri bir araya getirmek için toplantı ve müzakerelere sahne oluyor.

Son milletvekili seçimlerinde kaybeden güçler, seçim sonuçları ne olursa olsun herkesin katılacağı bir uzlaşı hükümeti kurulmasını talep ediyor.

Diğer yandan Irak parlamentosunda yaklaşık 40 sandalyeyle seçimleri kazanan bağımsızlar, parlamentodaki en büyük bloğa ulaşmak amacıyla diğer partilerin baskılarına maruz kalıyor.

Irak meclisinin ilk oturumundan bir gün önce ülkedeki üç siyasi başkanlık (cumhuriyet, hükümet ve meclis) pozisyonu görüş ayrılıkları nedeniyle belirsizliğini koruyor. Kaynaklara göre bu durum, yarınki oturumun ertelenmesine yol açabilir.


Editörün Seçimi

Multimedya