Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Biden, Etiyopya’daki siyasi mahkumların serbest bırakılmasına övgüde bulundu

Biden, Etiyopya’daki siyasi mahkumların serbest bırakılmasına övgüde bulundu

Salı, 11 Ocak, 2022 - 09:15
ABD Başkanı Joe Biden (AP)

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, ABD Başkanı Joe Biden, Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde Etiyopya’daki siyasi mahkumların serbest bırakılmasına övgüde bulundu. Biden, bölgede yaşanan çatışmalara son verecek bir çözümü destekleyeceğini belirtti.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığına göre Beyaz Saray’dan yapılan bir açıklamada Biden’ın telefon görüşmesinde çok sayıda siyasi mahkum serbest bırakılmasını sağladığı için Başbakan Ahmed’e teşekkür ettiği belirtildi.

Beyaz Saray, Biden ve Ahmed’in Etiyopya’da ateşkes için yapılacak diyalogların hızlandırılması, ülkedeki tüm bölgelerin yardım alması ve insan hakları ihlalleri hakkında konuştuklarını açıkladı.

Biden, Etiyopya’daki son hava saldırılarının sivillerin hayatını kaybetmesine neden olduğunu belirterek ABD’nin Afrika Birliği ve bölgesel ortakları ile Etiyopya halkı için barışçıl bir çözüm yolu bulmak için çalışmaya kararlı olduğunu açıkladı.

Başbakan Ahmed, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Biden ile Etiyopya’daki gelişmeler, iki ülke arasındaki ilişkiler ve bölgesel konular hakkında ‘samimi’ görüşmeler yaptığını belirtti. Görüşme, Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı yardım kuruluşlarının, Etiyopya’nın Tigray eyaletinin kuzeybatısında yerinden edilenlerin bulunduğu bir kampa yapılan, çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği hava saldırısının ardından çalışmalarını askıya aldığını açıklamasından bir gün sonra gerçekleşti.

Ahmed’in 14 ay önce Tigray Halk Kurtuluş Cephesi’ne (TPLF) karşı federal orduyu Tigray’a göndermesinin ardından bölgede çatışmalar şiddetlendi.


Editörün Seçimi

Multimedya