Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BM, Suriye’ye sınır ötesi yardımları oylama olmaksızın 6 ay uzattı

BM, Suriye’ye sınır ötesi yardımları oylama olmaksızın 6 ay uzattı

Salı, 11 Ocak, 2022 - 09:15
Suriye’nin kuzeyindeki Afrin’de yerinden edilenler için bir kampa yardım taşıyan tır (AFP)

Birleşmiş Milletler (BM), Suriye’ye sınır ötesi yardım mekanizmasının BM Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) oylanmaksızın fiili olarak altı ay boyunca uzatıldığını bildirdi.

BMGK, Suriye’nin Türkiye sınırındaki Bab el-Hava kapısından yardımların ülkenin kuzeybatısına girmesi için Temmuz ayında süreyi 10 Ocak 2022’ye kadar 6 ay daha uzatılmasına karar vermişti.

Dün verilen karar ise, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından hazırlanan bir rapora bağlı olarak, yardım mekanizmasının ek bir 6 aylık uzatma ile 10 Temmuz 2022’ye kadar uzatılmasını içeriyor.

Guterres, Aralık ayında sunduğu raporunda, bu aşamada sınır ötesi mekanizmayı, Şam’dan cephe hattını geçen bir mekanizma ile değiştirmenin imkansızlığını vurgulamıştı. 

Rusya, Suriye’nin kendi toprakları üzerindeki egemenliğinin tam olarak tanınması için bu yöntemde ısrar ediyor.

Sınır ötesi yardım mekanizması, ağırlıklı olarak Şam’ın kontrolü dışında kalan İdlib bölgesinde yaşayan yaklaşık 3 milyon kişiye hizmet veriyor.

BM sözcüsü Stephane Dujarric dün düzenlediği günlük basın toplantısında, “Sınırdan yardımın ulaştırılması esastır. Sınırdan ve cephe hattı yoluyla yardım almamız gerekiyor. Bunlar, tüm Suriyelilerin insani ihtiyaçlarını karşılayabilmemiz için olmazsa olmaz unsurlardır” dedi.

Dujarric, yardım mekanizma süresinin oylama yapılmaksızın uzatılmasına ilişkin bir soruya ise, “Bu hayati sınır ötesi yardıma devam etmemizi sağlayacak her türlü kararı memnuniyetle karşılıyoruz” diyerek yanıt verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya