Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Afganistan’da düzenlenen operasyonda Pakistan Taliban’ının önde gelen bir lideri öldürüldü

Afganistan’da düzenlenen operasyonda Pakistan Taliban’ının önde gelen bir lideri öldürüldü

Salı, 11 Ocak, 2022 - 14:15
Taliban üyeleri Kabil şehrine bakan bir üste dururken (AFP)

Pakistan Talibanı’nın önde gelen bir lideri, ordunun militan gruba karşı 2014 yılında başlattığı büyük operasyondan bu yana firarda olduğu Afganistan'da operasyonla öldürüldü.

Üst düzey bir güvenlik görevlisi,  Afganistan’ın doğusundaki Nangarhar vilayetinde yasaklı Pakistan Taliban hareketinin sözcüsü Muhammed Horasani’nin öldürüldüğünü söyledi. Horasani’nin kim yada nasıl öldürüldüğü hakkında açıklama yapmayan görevli, “Afganistan'dan onu nasıl bulup öldüreceğimiz konusunda bilgi topluyorduk” ifadelerini kullandı.

Nangarhar’daki Afgan yetkililer ise AFP’ye yaptıkları açıklamada, iddiaların kontrol edildiğini söyledi.

Horasani'nin ölümü, Pakistan Taliban hareketinin bir başka üst düzey liderinin Afganistan'da saklandığı bir eve düzenlenen insansız hava aracı (İHA) saldırısından kurtulmasından haftalar sonra yaşandı.

Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

Afgan Talibanı ile aynı kökleri paylaşan bağımsız bir hareket olan Pakistan Talibanı, 2007'de kurulmasının ardından kanlı eylemler gerçekleştirdi.

Pakistanlı yetkililer, gerçek adı Halid Balti olan Horasani’nin askeri harekâtın ardından Afganistan’a kaçmadan önce Kuzey Veziristan'da bir ‘eğitim kampı’ oluşturduğunu bildirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya