Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Faize Rafsancani: İran, İsrail’den daha fazla Müslüman öldürdü

Faize Rafsancani: İran, İsrail’den daha fazla Müslüman öldürdü

Rafsancani verdiği bir röportajda, İran’ın 500 bin Suriyeli’nin öldürülmesinde ve Yemen’de 7 yıldır süren iç savaşın başlamasında rolü olduğunu söyledi.
Çarşamba, 12 Ocak, 2022 - 10:00
Merhum İran Cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani’nin kızı, rejimin Suriye, Yemen ve Lübnan'daki müdahalelerini eleştirdi (Getty)

İran’ın Arap ülkelerine müdahalesine yönelik eleştiriler, rejimin susturma ve müdahaleleri kutsallaştırma politikaları nedeniyle ülke içinde geniş çapta söz konusu olmasa da, merhum İran Cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani’nin kızı Faize Rafsancani’n açıklamaları Suriye, Yemen ve Lübnan gibi ülkelerde akan kanlarda rolü olan bu müdahalelere yönelik ne kadar hoşnutsuz konusunda anlamlı ifadeleri içeriyordu.

Faize Rafsancani, İran merkezli “al-Monitor” internet sitesine verdiği röportajda, “Bizim hatalarımız, İsrail, ABD ve Şah rejimi de dahil olmak üzere, kötü olarak tanımladığımız tüm rejimlerin hatalarından daha fazla” dedi.

Rafsancani “Halkımıza verdiğimiz musibetlerin hiçbiri onlar tarafından yapılmadı” İfadelerini kullandı.

Faize Rafsancani “Suriye’de ölü sayısı 500 bin, bunda bizim de rolümüz var. 7 yıldır iç savaşın sürdüğü Yemen’de de rolümüz var. Müslümanlara yönelik katliamlar başlattık” ifadelerini kullandı.

Rafsancani, Filistin-İsrail çatışmasında ölenlerin sayısını ele alarak “Can kaybının 100 bin veya 200 bine ulaşacağını sanmıyorum. Bu da Müslümanları katletmede İsrail’i geçtiğimiz anlamına geliyor” dedi.

İran, Beşar Esad rejimine yönelik devrimi başarısızlığa uğratmak için, özellikle Irak ve Afganistan’dan bölgesel milisler ve Devrim Muhafızları üyelerini göndererek, Suriye yönetimine destek verdi.

Tahran, Suriye rejimine verdiği desteğin askeri danışmanlık vermekle sınırlı olduğunu söylerken, İran medyası, Suriye’de öldüklerini belirterek, çok sayıda İranlı’nın cenaze töreninden fotoğraflar ve videolar yayınladı.

Husilere yardım sağlandığının reddedilmesine rağmen, İran’dan Husilere gönderilmekte olan çok sayıda silaha el konuldu. Yemen’deki meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu, İran’dan Husilere gönderildiğini belirttiği, füze ve askeri mühimmat kalıntılarının resimlerini paylaştı.


Editörün Seçimi

Multimedya