Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Avrupalıların yüzde 50’si Omikron varyantının tehdidi altında

Avrupalıların yüzde 50’si Omikron varyantının tehdidi altında

Çarşamba, 12 Ocak, 2022 - 09:45
Fransa'nın Korsika adasında 7/24 açık bir aşı merkezi (AFP)

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Salı günü yaptığı açıklamada, mevcut vaka sayıların artmaya devam etmesi halinde Avrupa nüfusunun yarısından fazlasının, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) mutasyona uğramış yeni türü Omikron varyantı ile enfekte olabileceği konusunda uyarıda bulundu.

WHO Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bu süreçte, Sağlık Ölçümleri ve Değerlendirme Enstitüsü’nün (IHME), bölgedeki nüfusun yüzde 50'sinden fazlasının önümüzdeki altı ila sekiz hafta içinde Omikron varyantı ile enfekte olacağını öngördüğünü söyledi.

Konuyla ilgili olarak WHO uzmanları Salı günü, sadece koronavirüse karşı geliştirilen güçlendirici (rapel) dozlar uygulamanın, mutasyona uğramış varyantlar için uygun bir strateji olmadığı konusunda uyarıda bulunarak, bulaşmaya karşı daha iyi koruma sağlayan yeni aşılar için çağrıda bulundular.

Koronavirüsün evrimini takip eden WHO’ya bağlı teknik danışma kurulu ise yaptığı açıklamada, enfeksiyonları önlemede son derece etkili Kovid-19 aşıları geliştirmeye ihtiyaç olduğunu belirtti.


Johnson yine koronavirüs partisiyle gündemde

Boris Johnson'ın, koronavirüs kısıtlamalarının sürdüğü dönemde verdiği partilerle ilgili suçlamalara bir yenisi daha eklendi. İngiltere Başbakanı ve eşi Carrie Symonds'ın Mayıs 2020'de e-posta ile çağrılan davetlilerle birlikte içkili bir etkinliğe katıldığı iddia edildi. Bunun üzerine muhalefet partileri konuyla ilgili soruşturma talep etti.


Polonya’da Kovid kaynaklı can kaybı 100 bini aştı

Yetkililere göre, salgının başlamasından bu yana Polonya'da koronavirüs kaynaklı 100 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

Yetişkin nüfusun yalnızca yüzde 63’ü tam doz aşı yaptıran Polonya, dünyadaki en büyük altıncı koronavirüs ölüm oranına sahip.


Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev ve Başbakan Petkov karantinada

Bulgaristan Meclis Başkanı’nın korona yakalanmasından sonra, aynı toplantıya katılan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Başbakan Kiril Petkov ve yaklaşık 12 üst düzey yetkili karantinaya girdi.

Şarku’l Avsat AFP’den aktardığı habere göre, dünya genelinde şu ana kadar koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 5 milyon 494 bin 101 kişiye ulaştı.

ABD 839 bin 500 ölüm ile salgından en fazla etkilenen ülke konumunda. ABD’yi ise sırasıyla, 620 bin 91 ölüm ile Brezilya, 484 bin 213 ölüm ile Hindistan ve 317 bin 687 ölüm ile Rusya izliyor.

Peru, kişi başına göre en yüksek ölüm oranını kaydederken onu Bosna Hersek ve Macaristan takip ediyor. WHO, resmi istatistiklerde belirtilen vakaların iki veya üç kat daha fazla olabileceği görüşünde.


Editörün Seçimi

Multimedya