Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Anket: Macron ve Pecresse, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda berabere kalabilir

Anket: Macron ve Pecresse, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda berabere kalabilir

Çarşamba, 12 Ocak, 2022 - 14:30

Fransa’da yapılan yeni bir anket önümüzdeki Nisan ayında yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda, merkez sağ adaylarından Valerie Pecresse’in Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yüzde 50 oranında berabere kalabileceğini ortaya koydu.

Bloomberg’in haberine göre,  Elabe kuruluşu tarafından hazırlanan ve sonuçları bugün yayınladığı ankette, Macron’un, ikinci turda aşırı sağ Ulusal Cephe adayı Marine Le Pen'i yüzde 54,5 ila 45,5 oranında yenebileceği belirtildi.

Anket, seçimlerin ilk turunda Macron'un yüzde 23, Pecresse ve Le Pen'in ise yüzde 17 alacağını öngörürken, solcu aday Christiane Taubira ile rekabet yaşanmayacağını ortaya koydu. Anket sonuçlarına göre aday olması halinde Macron’un yüzde 22,5 Pecresse’nin 16,5, Le Pen’in 16.5 oy olacağı kaydedilerek, Taubira’nın ise yüzde 4’de oy oranında kalacağı öngörüldü.

Bin 465 kişinin katıldığı anket, yüzde 1,2 ila 3,1 arasındaki hata payıyla 10-11 Ocak tarihleri arasında çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.


Editörün Seçimi

Multimedya