Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mikati: Lübnan’ın işlerinin yolunda gitmesi için hükümetin toplantıya dönmesi gerekiyor

Mikati: Lübnan’ın işlerinin yolunda gitmesi için hükümetin toplantıya dönmesi gerekiyor

Çarşamba, 12 Ocak, 2022 - 16:15
Lübnan Başbakanı Necib Mikati (DPA)

Lübnan Başbakanı Necib Mikati bugün, hükümetin ülke işlerinin rayına oturtulması için bir an önce toplantı yapması gerektiğini söyledi.

Ulusal Haber Ajansı’nın haberine göre, Mikati, temel görevleri yerine getirmek için çalıştıklarını ve bunu sürdürmeye devam edeceklerini belirterek, sorumluluklarını kabul ettiklerini ifade etti. Başbakan, Lübnan ve Lübnanlıların yeniden esenliğe kavuşabilmeleri için sorumlulukların yerine getirilmesi gerektiğini belirterek, herkesi işbirliği yapmaya davet etti.

Açıklamasında, Lübnan’ın her fedakârlığı hak ettiğine vurgu yapan Mikati, ‘Lübnanlıların hayata geri dönme ve iflas tehlikesinden kurtarılmayı’ beklediklerini dile getirdi. Aynı zamanda Lübnan’ın uluslararası dostluklarından gurur duyduğuna atıfta bulunan Mikati, ülkesinin bölgesel ve küresel arenadaki rolünü ilerletmesine ve eski haline getirmesine yardım etme konusundaki tüm ilgi ve istekliliğe müteşekkir olduklarını bildirdi. Ancak esas gayreti Lübnanlıların göstermesi gerektiğini ifade eden Başbakan, gerekenin yapılması için kabine toplantısının yapılmasının kendilerinin görevi olduğunu söyledi.

Mikati ayrıca, Lübnan Merkez Bankası Başkanı Riyad Selame aleyhindeki bir soruşturmayı durdurmak için yargının çalışmasına müdahale ettiğine dair çıkan haberleri yalanladı. Vurguladıkları şeylerin kişilerin savunması değil kurumların korunması olduğunu bildiren Mikati ayrıca ülkeyi ayakta tutacak ekonomik ve finansal bileşenlere darbe vurulmaması gerektiğini aktardı.


Editörün Seçimi

Multimedya